PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Festiwal Nowa Tradycja

Piątek, 30 kwietnia 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW dniach od 22 do 25 kwietnia 2010 roku w Studio koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się XIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja pod hasłem Nowa Muzyka Ludowa i Tradycja. O charakterze wykonywanej w czasie festiwalu muzyki decydują wykonawcy biorący udział w koncertach konkursowych i ich pomysły muzyczne, czasem bardziej zbliżone do brzmienia tradycyjnego, innym razem, inspirowane tylko motywami lub tematami ludowej muzyki folkowej odniesionej do folkloru tradycyjnego.


Od początku istnienia festiwalu czynnymi ich uczestnikami byli górale zdobywając nagrody i wyróżnienia. Tegoroczny festiwal w ramach programu Muzyka Źródeł rozpoczęła Muzyka Skalnego Podhala. Scenariusz i prowadzenie koncertu było autorskim pomysłem Krzysztofa Trebuni-Tutki. Sam koncert został zorganizowany we współpracy z Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem.

W koncercie wystąpili:
Henryk Trebunia-Tutka, podhalański skrzypek i twórca ludowy. Jako prymista występował w wielu zespołach góralskich : Harnasie, Regle i Hyrni,  członek rodzinnej kapeli Trebuniów-Tutków z Poronina. Uhonorowany tytułem Zasłużony dla Kultury Podhalańskiej w 2002 roku. Opracował technikę rzeźby w szkle.

Józef Pitoń, tancerz, choreograf, gawędziarz, instruktor narciarski, śpiewak. Przewodnik i ratownik tatrzański. Kierownik artystyczny Zespołu im. Klimka Bachledy. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Pisze opowiadania i wiersze. Znawca i popularyzator kultury podhalańskiej.

Stanisława Galica–Górkiewicz, prymistka, uczennica Bronisławy Koniecznej – Dziadońki z Bukowiny Tatrzańskiej, laureatka wielu nagród w konkursach muzyki ludowej. Od lat zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu. Pisze i publikuje artykuły i książki o tematyce regionalnej a także o Bukowinie Tatrzańskiej.

Andrzej Obrochta–Bartuś, prymista, potomek słynnego Bartusia Obrochty, laureat konkursów muzyki ludowej. Wydał z własną kapelą kilka płyt.

Janina Czernik, pochodzi z Białego Dunajca, wybitna śpiewaczka i tancerka podhalańska, znawczyni folkloru i obyczajów góralskich, nagrywała pieśni góralskie m.in. z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków.

Tadeusz Styrczula – Maśniak, basista ze słynnej muzykującej rodziny Styrczulów – Maśniaków z Kościeliska, wspaniały tancerz i śpiewak, występował i nagrywał płyty m.in. z Zespołem Maśniaki oraz z Zespołem im. Klimka Bachledy.

Józef Gąsienica–Brzega z Zakopanego – prymista, spadkobierca stylu wnuka Bartusia Obrochty –Władysława z Zakopanego. Członek Zespołu im. Bartusia Obrochty, laureat Międzynarodowego Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Zakopanem. Jest prawnukiem siostry Bartusia Obrochty.

Słynnym nieobecnym na festiwalu z powodu choroby był Władysław Trebunia-Tutka prymista, multiinstrumentalista (koza, piszczałki, złóbcoki, dudy, skrzypce), artysta plastyk, kontynuator rodzinnych tradycji muzycznych swego dziadka – najsłynniejszego dudziarza podhalańskiego Stanisława Budza - Mroza zwanego Lepsiokiem.  Laureat wielu nagród i medali m.in. odznaczony medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury – Gloria Artis oraz Nagrody im. Oskara Kolberga.

Prowadzący koncert Krzysztof Trebunia-Tutka zapraszał kolejno biorące udział w występie osoby do opowiedzenia zarówno o sobie jak i o uprawianej przez siebie muzyce. Była to nie tylko ciekawa lekcja historii słynnych rodów Podhala jak i wspaniały koncert wybitnych muzyków.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.