Warszawa
Kultura
Górale w Warszawie, czyli Posiady na Ochocie – spotkanie z kulturą orawską
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W sobotę 20 listopada 2010 roku w Centrum Artystycznym Radomska 13 odbyło się Spotkanie z Kulturą Orawską, które poprowadził pan Marcin Kowalczyk z Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. W części artystycznej wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Orawiacy z Lipnicy Wielkiej.
Marcin Kowalczyk przedstawił Górną Orawę jako polską krainę przylegającą do południowych stoków Babiej Góry i Pilska, której granica biegnie grzbietami gór. Lasy i puścizny czyli tzw. Bory Orawskie oddzielają ją od Podhala.
Osiadła ludność od zarania zajmowała się pasterstwem, które stanowiło podstawowe źródło jej utrzymania. Na halach babiogórskich i polanach śródleśnych wypasano najpierw owce, a potem woły, które stanowiły podstawową siłę pociągową, gdy na większą skalę zaczęto uprawiać rolnictwo.
Swoją gawędę Marcin Kowalczyk urozmaicił przeźroczami oraz pokazem oryginalnych strojów orawskich, a także pasterskich instrumentów muzycznych.
W części rozrywkowej wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ORAWIACY z Lipnicy Wielkiej prezentując folklor górali orawskich. Podczas występu przedstawiono śpiew, tańce i zwyczaje regionalne Orawy w tym na przykład strzelanie z bicza podczas zaganiania wołów. Zaprezentowano zarówno taniec zbójnicki jak i prastary taniec pasterski. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest pan Robert Kowalczyk, a instruktorami są pani Karolina Kowalczyk i pan Eugeniusz Karkoszka.
Posiady prowadziła w gwarze góralskiej i jak zwykle ze swadą oraz humorem pani Wiola Obuchowska.
Pewnym urozmaiceniem wieczoru był konkurs ze znajomości góralszczyzny prowadzony przez wice-burmistrza Dzielnicy Ochota, pana Krzysztofa Króla, który był równocześnie fundatorem nagród.
Góralski poczęstunek z moskoli i oscypków przygotowała już tradycyjnie KARCZMA SZYMKÓWKA z Zakopanego, a sponsorem posiadów była willa Modrzewiowy Dwór.
- Śpiewki i nuty - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...
30 zł - Naszyjnik "Karmelki"
Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm.
50 zł - Ludowe etui na telefon II
Ludowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
25 zł
- Górale w Warszawie, czyli Posiady na Ochocie – spotkanie z kulturą orawskąAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 67