PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Posiady na Ochocie – spotkanie z kulturą orawską

Sobota, 27 listopada 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę 20 listopada 2010 roku w Centrum Artystycznym Radomska 13 odbyło się Spotkanie z Kulturą Orawską, które poprowadził pan Marcin Kowalczyk z Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. W części artystycznej wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Orawiacy z Lipnicy Wielkiej.


Marcin Kowalczyk przedstawił Górną Orawę jako polską krainę przylegającą do południowych stoków Babiej Góry i Pilska, której granica biegnie grzbietami gór. Lasy i puścizny czyli tzw. Bory Orawskie oddzielają ją od Podhala.

Osiadła ludność od zarania zajmowała się pasterstwem, które stanowiło podstawowe źródło jej utrzymania. Na halach babiogórskich i polanach śródleśnych wypasano najpierw owce, a potem woły, które stanowiły podstawową siłę pociągową, gdy na większą skalę zaczęto uprawiać rolnictwo.

Swoją gawędę Marcin Kowalczyk urozmaicił przeźroczami oraz pokazem oryginalnych strojów orawskich, a także pasterskich instrumentów muzycznych.

W części rozrywkowej wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ORAWIACY z Lipnicy Wielkiej prezentując folklor górali orawskich. Podczas występu przedstawiono śpiew, tańce i zwyczaje regionalne Orawy w tym na przykład strzelanie z bicza podczas zaganiania wołów. Zaprezentowano zarówno taniec zbójnicki jak i prastary taniec pasterski. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest pan Robert Kowalczyk, a instruktorami są pani Karolina Kowalczyk i pan Eugeniusz Karkoszka.

Posiady prowadziła w gwarze góralskiej i jak zwykle ze swadą oraz humorem pani Wiola Obuchowska.

Pewnym urozmaiceniem wieczoru był konkurs ze znajomości góralszczyzny prowadzony przez wice-burmistrza Dzielnicy Ochota, pana Krzysztofa Króla, który był równocześnie fundatorem nagród.

Góralski poczęstunek z moskoli i oscypków przygotowała już tradycyjnie KARCZMA SZYMKÓWKA z Zakopanego, a sponsorem posiadów była willa Modrzewiowy Dwór.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.