PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Posiady na Ochocie – spotkanie z kulturą orawską

Sobota, 27 listopada 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę 20 listopada 2010 roku w Centrum Artystycznym Radomska 13 odbyło się Spotkanie z Kulturą Orawską, które poprowadził pan Marcin Kowalczyk z Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. W części artystycznej wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Orawiacy z Lipnicy Wielkiej.


Marcin Kowalczyk przedstawił Górną Orawę jako polską krainę przylegającą do południowych stoków Babiej Góry i Pilska, której granica biegnie grzbietami gór. Lasy i puścizny czyli tzw. Bory Orawskie oddzielają ją od Podhala.

Osiadła ludność od zarania zajmowała się pasterstwem, które stanowiło podstawowe źródło jej utrzymania. Na halach babiogórskich i polanach śródleśnych wypasano najpierw owce, a potem woły, które stanowiły podstawową siłę pociągową, gdy na większą skalę zaczęto uprawiać rolnictwo.

Swoją gawędę Marcin Kowalczyk urozmaicił przeźroczami oraz pokazem oryginalnych strojów orawskich, a także pasterskich instrumentów muzycznych.

W części rozrywkowej wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ORAWIACY z Lipnicy Wielkiej prezentując folklor górali orawskich. Podczas występu przedstawiono śpiew, tańce i zwyczaje regionalne Orawy w tym na przykład strzelanie z bicza podczas zaganiania wołów. Zaprezentowano zarówno taniec zbójnicki jak i prastary taniec pasterski. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest pan Robert Kowalczyk, a instruktorami są pani Karolina Kowalczyk i pan Eugeniusz Karkoszka.

Posiady prowadziła w gwarze góralskiej i jak zwykle ze swadą oraz humorem pani Wiola Obuchowska.

Pewnym urozmaiceniem wieczoru był konkurs ze znajomości góralszczyzny prowadzony przez wice-burmistrza Dzielnicy Ochota, pana Krzysztofa Króla, który był równocześnie fundatorem nagród.

Góralski poczęstunek z moskoli i oscypków przygotowała już tradycyjnie KARCZMA SZYMKÓWKA z Zakopanego, a sponsorem posiadów była willa Modrzewiowy Dwór.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.