PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

Mój Śklany Świat. Janina Walczak Budzicz - malarstwo na szkle

Czwartek, 16 grudnia 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. Kosiuczenko18 listopada w Centrum Artystycznym RADOMSKA 13 w Warszawie odbył się wernisaż pełnej nieziemskiego uroku wystawy obrazów malowanych na szkle "Mój Śklany Świat" autorstwa Janiny Walczak-Budzicz.


Wystawę otworzyła, w obecności pani Ewy Maślanka kierującej Centrum Artystycznym oraz pana Krzysztofa Kruka, wiceburmistrza Gminy Ochota, prowadząca w Centrum cykl spotkań z ludźmi gór i muzyki - POSIADY NA OCHOCIE - Pani Wiola Obuchowska.

Wśród obecnych na wernisażu licznych przyjaciół artystki byli również stali uczestnicy dotychczasowych Posiadów na Ochocie.

Janina Walczak-Budzicz jest nie tylko malarką na szkle, ale również uznaną poetką, publicystką i działaczką społeczną od urodzenia związaną z Podhalem, z góralska tradycją, sztuką i literaturą.

Tematem jej prac są najczęściej postacie świętych, sceny biblijne, zbójnickie oraz sceny z życia górali. Spośród obrazów o tematyce sakralnej artystka szczególnie upodobała sobie wizerunki Madonn i Aniołów.

Szczególną uwagę zwracają znakomicie dopracowane partie twarzy przedstawianych postaci, wyrażające ludzkie uczucia niepokoju, smutku, cierpienia czy też radości. Zaś sceny zbójnickie charakteryzują się niezwykłą ekspresją i dynamiką. Doskonała kompozycja, kolorystyka i tematyka plasują Janinę Walczak-Budzicz w czołówce twórców Podhala.

Techniki malowania na szkle nauczył artystkę św.p. Zdzisław Walczak, znany twórca ludowy, artysta malarz i muzykant. Teraz Pani Janina Walczak-Budzicz upowszechnia technikę malowania na szkle organizując lekcje i kursy malowania dla wszystkich chętnych: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kursy malowania na szkle, prowadzone przez artystkę, odbywały się m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w innych miastach Polski.

Na obrazach artystki, oprócz tradycyjnych podhalańskich kolorów utrzymanych w odcieniach ciepłej czerwieni, błękitu i żółci, odpowiednio ze sobą zestawionych, często oddzielonych ciemnobrązowym lub czarnym konturem dominują również brązy, zielenie i fiolety.

Dorobek artystyczny Janiny Walczak-Budzicz był prezentowany na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Toruniu, Katowicach i innych polskich miastach oraz zagranicą w Norwegii, Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, Chinach, Peru i na Słowacji.

Działalność społeczna Janiny Walczak-Budzicz jest równie bogata jak jej dorobek artystyczny. Piastowała stanowisko wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz stanowisko Prezesa Tatrzańskiego Koła Stowarzyszenia. Od wielu lat współpracuje z ośrodkami kultury w Polsce i na Słowacji.

Twórczość malarska artystki była wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i zagranicznych. Za działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym i złotym krzyżem Zasługi. W 2004 roku przyznano Janinie Walczak-Budzicz prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie. Artystka posiada również odznakę Zasłużonego Działacza Kultury oraz odznakę Zasłużony dla Związku Podhalan i Regionu Podhala.

Wernisaż zakończył się wieczorem poezji autorstwa pani Janiny, podczas którego artystka zaprezentowała próbki swojej bogatej twórczości poetyckiej. Jednym z wierszy, który szczególnie podobał się słuchaczom był wiersz MÓJ ŚKLANY ŚWIAT napisany piękną gwarą góralską.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.