PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale i dudziarze świata w Warszawie

Poniedziałek, 17 października 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej w dniu 3 października 2011 roku odbył się wernisaż wystawy "Górale i dudziarze świata. Fotografie Jerzego Z. Kosiuczenko". Uświetnił go koncert Adama Mazurka - solisty Warszawskiej Opery Kameralnej, grającego na flecie utwory muzyki góralskiej: polskiej, rumuńskiej, słowackiej i bułgarskiej. Wystawę otworzył dziekan Wydziału Fizyki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz.


Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów "UŚMIECH FOLKORU", "GÓRALE ŚWIATA" i "DZUDZIARZE" obecnych wcześniej na wystawach w Zakopanem, Kościelisku i w Warszawie. Autor wystawy fotografował górali i dudziarzy m.in. w Polsce w czasie Międzynarodowych Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, w czasie Kumoterskiej Gońby w Zakopanem, festiwali Nowa Tradycja w Warszawie, festiwali w Niemczech w Mittenwaldzie, festiwali w Tyrolu i podczas różnych koncertów w kraju i za granicą.

Dodatkowo na wystawie znalazły się fotografie zespołu CORVUS CORAX (Niemcy) grającego muzykę z czasów średniowiecza m.in. na dudach. Zdjęcia powstały podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur we wrześniu 2011 roku.

W trakcie zwiedzania wystawy przez zaproszonych gości Adam Mazurek ilustrował fotografie odpowiednimi fragmentami muzyki góralskiej.


Jerzy Z. Kosiuczenko  urodził się w Grodnie. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne upodobania w ogniskach plastycznych pod okiem artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.

Od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje mieszkańców ziem górskich oraz muzyków folkowych i etnicznych. W jego zbiorach znajdują się fotografie z podróży po Podhalu, Tyrolu, Sycylii i Portugalii, a także fotografie muzyków wykonane w czasie konkursów Festiwali Nowa Tradycja w Warszawie i Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W swojej działalności fotograficznej autor wystawy zajmuje się również sakralnymi rzeźbami Madonn pochodzącymi z różnych epok i krajów Europy. W jego zbiorach znajduje się bogata dokumentacja z licznych europejskich podróży.

Jerzy Kosiuczenko jest autorem kilkunastu wystaw w Warszawie, Zakopanem, Kościelisku i w Tyrolu. Współpracuje także z naszym serwisem informacyjnym WATRA. Publikuje tu swoje interesujące foto-relacje dokumentujące życie górali na Podhalu, a także przesyła "góralskie newsy" z Warszawy, śledząc ich udział w życiu kulturalnym stolicy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.