PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

"Serce z widokiem na Giewont" w Centrum Artystycznym Radomska 13

Wtorek, 13 grudnia 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę 10 grudnia w Centrum Artystycznym Radomska 13, odbył się wieczór autorski znanego przewodnika tatrzańskiego i barda zakopiańskiego Jerzego Tawłowicza, zatytułowany „Serce z widokiem na Giewont” oraz kameralny, świąteczny koncert kapeli góralskiej Podholanie.


Spotkanie z poezją Jerzego Tawłowicza odbyło się równocześnie z warszawską promocją tomiku jego wierszy pod tym samym co spotkanie tytułem, czyli „Serce z widokiem na Giewont”. Obecny zaś tomik posiada tytuł jednego z wierszy w nim zawartych.

Jerzy Tawłowicz zaprezentował warszawskiej publiczności swoje wiersze związane z miłością do gór, wspomnieniem przyjaciół – szczególnie tych, którzy na zawsze w nich pozostali, ale także piękne wiersze o miłości poświęcone najbliższym - matce, żonie, synowi oraz fraszki i limeryki.

Jerzy Tawłowicz wprawdzie urodził się w Gdańsku, lecz prawie od „zawsze” mieszka w Zakopanem. Od 1977 roku jest zawodowym przewodnikiem tatrzańskim posiadającym międzynarodowe uprawnienia. Jako poeta zadebiutował w 1989 roku w kwartalniku Podtatrze wierszem Moje góry. Wiersze i fraszki publikował m.in. w Tygodniku Podhalańskim, Halach i Dziedzinach, Dzienniku Polskim, Mateczniku oraz w wydawnictwach zbiorowych. Pisywał też w Dzienniku Polskim znakomite felietony p.t. Kilka skwarek do gruli.

Tłem do prezentacji poezji autora stały się fotogramy w formie, jak to Artysta określił, powidoków przedstawiających jego ukochane góry.

Spotkanie otworzyła, przedstawiając znakomitego gościa, pani Wiola Obuchowska obecnie dyrektor Centrum Artystycznego Radomska 13, które niestety, z dniem 1 stycznia 2012 roku ulega likwidacji.

Dodać wypada, że było to ostatnie nasze spotkanie z publicznością w miejscu tak zasłużonym dla kultury, nie tylko góralskiej, w sporej sali wypełnionej jak zwykle po brzegi. Wielka to zasługa, także pani Wioli Obuchowskiej, obecnej dyrektor Centrum.

Jerzy Tawłowicz recytował wiersze akompaniując sobie na gitarze, grając na fujarce pasterskiej oraz gawędząc z publicznością. Szybko tez nawiązał z nią bezpośredni kontakt.

W sali widowiskowej Centrum wśród publiczności znajdowali się najbliżsi z rodziny artysty oraz przyjaciele Tatr, Podhala oraz Autora wieczoru.

Na spotkaniu był również obecny Michał Jagiełło, znany przewodnik tatrzański, autor powieści o górach m.in. zbioru opowiadań „Wołanie w górach”.

Na zakończenie wieczoru Autor spotkania podpisywał tomik swoich wierszy, a kapela Podholonie w składzie Stanisław Zatłoka, Jakub Czernik i Wojciech Łukasz grali pięknie po góralsku. Natomiast Stanisław Zatoka, muzykant i znany aktor, dodatkowo opowiadał o zwyczajach na Podhalu wplatając w swoje opowieści tatrzańskie legendy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.