PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Trebunie-Tutki i Małe Trebunie-Tutki w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Czwartek, 9 lutego 2012 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoGóralska Muzyka - pod tym tytułem 5 lutego odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie specjalny koncert dla małych melomanów. Filharmonia Narodowa od szeregu lat ma w swoim programie muzyczne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Początkowo, przez wiele lat, prowadziła je Ciocia Jadzia - Jadwiga Mackiewicz, która wychowała kilka pokoleń dojrzałych już melomanów. Działalność jej kontynuuje obecnie Maria Małanicz-Przybylska, doktorantka na Wydziale Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi laboratorium etnograficzne "Nowoczesność i tradycja w kulturze współczesnych mieszkańców Podhala".


Program koncertu, na którym gośćmi specjalnymi był zespół Małe Trebunie-Tutki, był programem autorskim Krzysztofa Trebuni-Tutki i Marii Małanicz–Przybylskiej. Koncert ten miał wiele aspektów edukacyjnych.

Zespół Trebunie-Tutki wystąpił składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka: skrzypce, dudy, róg, trombita, fujary, dwojnica, taniec, śpiew;
Anna Trebunia-Wyrostek: śpiew, basy, taniec;
Jan Trebunia-Tutka: skrzypce, altówka, śpiew;
Andrzej Wyrostek: kontrabas;
Andrzej Polak: skrzypce, śpiew;

Małe Trebunie-Tutki:
Ania Trebunia-Tutka: skrzypce, złóbcoki, piszczałka, śpiew, taniec góralski;
Jaś Trebunia-Tutka: skrzypce, śpiew, róg,  scena z turoniem;
Marcin Trebunia-Tutka: basy, taniec góralski i zbójnicki, scena z turoniem.

Koncert otworzyła Maria Małanicz–Przybylska opowiadając dzieciom o Podhalu i muzyce góralskiej. Po tym krótkim wprowadzeniu Zespół Trebunie–Tutki rozpoczął niezwykły koncert przeplatając granie prawdziwą lekcją o muzyce, instrumentach i strojach góralskich.

Mali słuchacze mogli dowiedzieć się od Krzysztofa Trebuni–Tutki, czym różni się gama durowa w klasycznej muzyce od gamy góralskiej. Stroje góralskie i ich części były demonstrowane przez poszczególnych członków zespołu. Młodzi słuchacze poznawali takie części strojów górskich i ich nazwy jak: Cuchę czarna i białą ; portki góralskie, przyozdobione w parzenice i raki; sukienne torby pasterskie do noszenia oscypków; kapelusze z muszelkami kauri, spinki do koszul męskich i biżuterię góralek - korale. Dzieci dowiedziały się też, że zespół muzyczny to inaczej muzyka czyli kapela.

Wszystkie części strojów oraz instrumenty muzyczne dzieci mogły dokładnie zobaczyć i usłyszeć instrumenty. Pokaz tańca góralskiego dało rodzeństwo: Jaś, Ania i Marcin Trebunia-Tutka oraz Anna Trebunia Wyrostek i Krzysztof Trebunia-Tutka. Scenę z turoniem odegrali synowie Krzysztofa - Marcin Trebunia-Tutka i Jasiek Trebunia–Tutka.

Pomimo siarczystego mrozu widownia była szczelnie wypełniona dziećmi i ich opiekunami. Wszyscy uczestnicy koncertu nagrodzili artystów rzęsistymi brawami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.