PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

VII Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur w obiektywie Jerzego Z. Kosiuczenko

Poniedziałek, 13 lutego 2012 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoMotywem Festiwalu, który odbył się w dniach od 25 września do 1 października 2011 w Warszawie była muzyka o korzeniach europejskich, ulegająca wpływom innych, pozaeuropejskich kultur. Jednym z celów organizatorów festiwalu było ukazanie bogactwa kulturowego świata. Koncert inauguracyjny otworzyli Urszula Dudziak Superband oraz Femi Kuti z zespołem. Prezentacje festiwalowe z udziałem gwiazd Word Music, wzbogacono o tematy: Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur i Koncert Mistrzów.


Serwis fotograficzny z występów festiwalowych podzielony został na trzy części. Charakterystyki artystów oparte zostały o materiały prasowe festiwalu.

1. ALBUM

FEMI KUTI & POSITIVE FORCE ( NIGERIA)

Femi Kuti nigeryjski muzyk, syn twórcy afrobeatu. Wykorzystuje w swojej twórczości elementy tej rewolucyjnej muzyki sięgając również do korzeni afrobeatu: jazzu i funk. Tematem jego utworów są sprawy polityczne i społeczne.

URSZULA DUDZIAK SUPERBAND (POLSKA)

Urszula Dudziak jest czołowa postacią współczesnej wokalistyki. Występowała lub występuje z takimi sławami jak m.in.: Bobby McFerrin, Nina Simone, Herbie Heancock czy Sting. W wykonanych na Festiwalu utworach jazz miesza się z muzyka różnych zakątków świata.

MARIA KALANIEMI (FINLANDIA)

Maria Kalaniemi, mistrzyni gry na akordeonie guzikowym, jest jednym z czołowych wirtuozów fińskich tego instrumentu. Pod koniec studiów muzycznych odkryła w sobie fascynację muzyka folkowa. Kalaniemi zjeździła ze swoimi koncertami Europę i Amerykę.

MERCEDES PEÓN (HISZPANIA)

Mercedes Peón pochodzi z Hiszpańskiej Galicji (krainy dudziarzy) a jej twórczość to zakorzenione w celtyckiej tradycji fuzje. Jej repertuar zawiera połączenie motywów elektronicznych z pradawnymi polirytmiami i dudami galicyjskimi (gaita) i pandeireta (tamburyn).

 

2. ALBUM

PSARANTONIS (GRECJA)

Antonis Xylouris, pseudonim artystyczny Psarantonis, jest kompozytorem i piosenkarzem pochodzącym z Krety. Gra na lirze kreteńskiej będącej zachowaną formą liry bizantyjskiej. Psarantonis znany jest z wyjątkowego tembru głosu i stylu w jakim gra na lirze na innych tradycyjnych instrumentach.

AYNUR DOĞAN (TURCJA)

Kurdyjska artystka o niezwykłym głosie. Utwory wykonuje zarówno w języku kurdyjskim jak i tureckim, prezentując repertuar folkowy. Gra również na sazie, instrumencie podobnym do gitary i bardzo popularnym w tureckiej muzyce ludowej. Aynur Doğan urzeka swoim głosem słuchaczy na całym świecie.

BARBARA FORTUNA (KORSYKA, FRANCJA)

Grupa wokalna z Korsyki utworzona w 2001 roku przez czterech mężczyzn przyjmująca wielowiekową praktykę muzyki polifonicznej. Zespół inspiruje się tradycyjnymi pieśniami w szczególności sakralnymi związanymi z korsykańska polifonią.

CARMEN LINARES (HISZPANIA)

Carmen Linares to jedna z najbardziej uznanych artystek flamenco. Mistrzyni el cante , zdolna do krzyku i szeptu. Proste słowa wiejskiej piosenki zamienia w muzykę sakralna. Stworzyła nowa bogata formę sztuki, łącząca cante jondo z orkiestrami symfonicznymi.

 

3. ALBUM

HOVEN DROVEN (SZWECJA)

Bohaterowie nordyckiej sceny etno – rockowej. Zespół łączy transowość  melodii ludowych z rockiem, punkiem i metalem. Zespół charakteryzuje połączenie tradycyjnego szwedzkiego folku, perkusji i gitar. Muzyka zespołu nazywana jest czasami jako turbo.

CORVUS CORAX (NIEMCY)

Koncerty zespołu to wyjątkowe spektakle muzyki średniowiecznej. Zespół opiera się na oryginalnych źródłach i poszukuje najbardziej autentycznych dźwięków i instrumentów oraz eksperymentuje łącząc nietypowo różne style.

THE IDAN RACHEL PROJEKT (IZRAEL)

Twórczość Idana Raichela jest mieszanką muzycznych smaków etiopskich i bliskowschodnich, połączonych z specjalnymi technikami. Idan Rachel pochodzi z Kfar Saba w Izraelu. Elementy etiopskiej muzyki folkowej i popowej zadecydowały o wielkiej popularności Idana Rachela na świecie.

SARA TAVARES (PORTUGALIA/ WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA)

Twórczość Sary Tavares  to gitarowe brzmienia, angolskie rytmy i ciepły portugalski wokal. Piosenki Sary Tavares są liryczne, zmysłowe i pełne uczuć, z funkowymi rozkołysanymi rytmami, rodem z Afryki.

 

4. ALBUM KONCERT MISTRZÓW

Kouame Sereba (Wybrzeże Kości Słoniowej / Norwegia) to mistrz gry na afrykańskim łuku muzycznym. Praca całego  jego ciała i zmysłów ukierunkowana jest na odnalezienie rytmu w sobie i zjednoczeniu się z nim. A to wszystko w oparciu o śpiew i taniec Zachodniej Afryki.

Torgeir Vassvik ( Norwegia ) łączy pieśni ludu Saami z towarzyszącym im dźwiękiem bębna, głosami natury i syberyjskim śpiewem gardłowym.

Zachar Fresko (Izrael) jest mistrzem gry na bębnach obręczowych.

Áron Szilágyj (Węgry) syn Zoltána Szilágyi, ostatniego wytwórcy drumli na Węgrzech. Współtworzy szereg zespołów, grając zarówno muzykę tradycyjna jak i nowoczesne Word Music.

Maciej Rychły (Polska) muzyk, pisarz, wędrowiec. Współzałożyciel kwartetu Jorgi. Pracował nad odtworzeniem wczesnośredniowiecznych aerofonów.

Zbudował starożytny instrument zwany litofonem.

Maria Bojlund skrzypaczka, nyckelharpistka i śpiewaczka. Wykonuje tradycyjną muzykę szwedzką.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.