PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Festiwal Folkloru gościł w Warszawie

Środa, 1 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Bożena GąsienicaKilkudziesięciu dziennikarzy stołecznych mediów wzięło udział w konferencji prasowej 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem , która odbyła się w Centrum Prasowym FOKSAL w Warszawie z udziałem Burmistrza Miasta Zakopanego Janusza Majchra oraz Dyrektora Biura Promocji Zakopanego Andrzeja Kaweckiego. Festiwal pod Giewontem rozpocznie się już 23 sierpnia br.


Góralskie tańce w wykonaniu zespołu Regle z Poronina, koncert kapeli Jana Karpiela-Bułecki i prezentacja historii festiwalu w wykonaniu dr Stanisławy Trebuni - Staszel Dyrektor Artystycznej Festiwalu oraz Agnieszki Gąsienicy Giewont - Kierownik Biura Organizacyjnego Festiwalu wypełniły ponad dwie godziny promocji zakopiańskiego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w stolicy. Podczas konferencji Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zapraszał nie tylko na sierpniowy festiwal, ale także i na inne wydarzenia kulturalne odbywające się pod Giewontem, jednak przede wszystkim na wypoczynek w Tatrach. Przy promocji festiwalu nie zabrakło oscypków, które z napisem „Zakopane-festiwal” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem,  festiwalowych anegdot w wykonaniu Jana Karpiela – Bułecki oraz najnowszej prezentacji albumu multimedialnego „Zakopane”. Już w przyszłym miesiącu górale z całego świata zjadą do Zakopanego. Na scenie, na Dolnej Równi Krupowej, zobaczymy zespoły folklorystyczne m.in.:  z Armenii, Bułgarii, Gruzji, Słowacji, Turcji, Hiszpanii  i Macedonii.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. Jest to najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie i niepowtarzalny z racji formuły konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane. W tym roku wydarzenie będzie odbywać się w dniach 23 -31 sierpnia i zostało objęte patronatem honorowym Małżonki Prezydenta Pani Anny Komorowskiej.

Podczas Festiwalu odbędzie się wiele interesujących imprez towarzyszących, w programie tegorocznej edycji znajdą się m.in. : Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, Festiwal Muzyki Łuku Karpat „Wierchowe Nuty”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Koncert na Folkową Nutę, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe - degustacja potraw regionalnych, ogniska integracyjne, plenerowa projekcja filmu „Taniec górali podhalańskich” oraz plenerowe warsztaty sztuki ludowej dla dzieci.

Gwiazdą tegorocznego koncertu muzyki folkowej będzie Zespół ZAKOPOWER, obecnie jeden z najpopularniejszych w Polsce, łączący tradycyjną muzykę z nowoczesnymi brzmieniami, zaś podczas koncertu Muzyka Łuku Karpat wystąpi polsko-ukraińska grupa folkowa ČAČI VORBA. Organizatorem festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat nad Festiwalem sprawuje portal internetowy watra.pl.

Źródło: Biuro Prasowe MFFZG

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.