PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Marta Walczak Stasiowska uczy malować na szkle

Czwartek, 16 maja 2013 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW Muzeum Etnograficznym w Warszawie w dniach od 11. do 12. maja 2013 roku odbyły się dwudniowe warsztaty malowania na szkle organizowane przez Galerię Sztuki Ludowej dla młodzieży i osób dorosłych. Tradycja malowania na szkle jest szczególnie żywa na Podhalu, Spiszu i Orawie. Nieliczne ośrodki spotkać można również na Kaszubach, na Lubelszczyźnie i w okolicach Sandomierza. Współcześni twórcy obok tradycyjnej tematyki i formy często stosują własne oryginalne pomysły eksperymentując konturem i kolorystyką.


Prowadząca tegoroczne warsztaty Marta Walczak Stasiowska jest córką znakomitego zakopiańskiego artysty Zdzisława Walczaka, klasyka malarstwa na szkle, laureata nagrody im. Oskara Kolberga. Jej własne obrazy na szkle, mające formę tradycyjną, malowane często na czarnym tle, są przejrzyste, z dopracowaną kreską i tradycyjnymi motywami. Uznawane są za najbardziej góralskie spośród aktualnie malowanych na Podhalu. Ulubionym motywem artystki jest Matka Boża w znanych tradycyjnych przedstawieniach oraz w wersjach wysnutych z własnej wyobraźni. Maluje też anioły, postacie świętych, sceny rodzajowe, zbójników i muzykantów tworząc świat pełen radości i ciepła. Marta Walczak Stasiowska pokazała swoje prace na 22. wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz na 64. wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w wielu galeriach i muzeach w kraju i za granicą. O uznaniu w śród znawców świadczą liczne wyróżnienia i nagrody.

Uczestnicy warsztatów malowania na szkle w Muzeum Etnograficznym, po wstępnym przygotowaniu teoretycznym, mieli za zadanie namalowanie  na płytkach szklanych obrazu według dokładnego wzoru konturowego przygotowanego przez artystkę. W warsztatach brały udział osoby zainteresowane malarstwem pragnące rozszerzyć swoje zainteresowania i umiejętności o technikę malowania na szkle.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.