PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Najważniejsze wyróżnienie Ministra Kultury dla Jana Karpiela Bułecki

Poniedziałek, 2 czerwca 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Najważniejsze wyróżnienie Ministra Kultury dla Jana Karpiela BułeckiZakopiański człowiek Renesansu, współczesny Sabała, Jan Karpiel Bułecka został doceniony i nagrodzony przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego najwyższym wyróżnieniem – Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienie to otrzymał w kategorii „Twórczość ludowa”, a podkreślić trzeba, że nagroda została przyznana z inicjatywy i na wniosek samego ministra. Uroczystość odbyła się w pięknej sali osiemnastowiecznego Teatru Stanisławowskiego (w Starej Pomarańczarni) w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a zakopiańczyk znalazł się wśród takich znakomitości jak m.in. aktorka Stanisława Celińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, Wojciech Młynarski, dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert, pisarz Wiesław Myśliwski, dyrygent Marek Moś.


 Stanisława Celińska w swej wypowiedzi nawiązała do kultury ludowej cytując znany tekst „cy to nie cym cy kany, cy to nie ma cym cy co…:, którego na planie filmu „Krajobraz po bitwie” nauczył ją Józef Pitorak.

Muzyka i tradycja góralska zawsze były obecne w życiu tego artysty. Od najmłodszych lat grał w rodzinnej kapeli, ponad trzydzieści lat działał w Regionalnym Zespole im. Klimka Bachledy w Zakopanem (jako wybitny tancerz, śpiewak, muzykant i odtwórca ról teatralnych). W czasie studiów w Krakowie był członkiem Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”.

Jan Karpiel Bułecka to znany architekt, muzykant, regionalista, były prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, znawca muzyki Karpat, założyciel zespołu „Zokopiany” (Nagroda im.Oskara  Kolberga w roku  2000), z którym koncertował w niemal wszystkich krajach Europy oraz USA, wieloletni juror w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich , podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej i Festiwalu „Wesele Kurpiowskie:” w Kadzidle; tancerz, animator kultury, popularyzator folkloru i kultury góralskiej. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. Filharmonią Narodową, Polskim Radiem i Telewizją. Współpracuje także z artystami z poza kręgu muzyki ludowej – propagując góralszczyznę na niwie jazzu i innych gatunków muzyki.

Jest inicjatorem i organizatorem znanych imprez muzycznych „Muzykanckie Zaduski”, „Dudaskie Ostatki”, „Muzyka Karpat”.

Najbardziej spektakularne projekty artystyczne realizował ze Zbigniewem Preisnerem, prof. Mieczysławem Nowakowskim (prawykonanie Harnasi K. Szymanowskiego), Zbigniewem Namysłowskim (jazzowa płyta roku 1995 ) a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, z którą odbył  tournee po Hiszpanii prezentując program „Korzenie”.,

Obecnie Jan Karpiel Bułecka jest uważany za jednego z najlepszych podhalańskich prymistów. Jest również multiinstrumentalistą, wirtuozem gry na instrumentach pasterskich regionu Podhala: dudach, piszczałkach pojedynczych, podwójnych, trombitach. Jest budowniczym tych instrumentów, przywracał je podhalańskiej tradycji, rekonstruując na podstawie egzemplarzy zachowanych w Muzeum Tatrzańskim i w zbiorach własnych.
Jest  laureatem  wielu nagród, w tym m.in.  Nagrody im. S. Wyspiańskiego oraz  Nagrody Kolberga (2007), odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Nagrodę laureatowi wręczyła Kayah stwierdzając, że Artysta jest dla nas niedoścignionym wzorem, a odwaga  talent i przywiązanie do tradycji są w genach rodziny, z którą – jest zaprzyjaźniona. m Minister Zdrojewski podkreślił współpracę Jana Karpiela Bułecki z filharmoniami oraz przekazywanie tradycji młodszym pokoleniom. Powiedział, że wszyscy jesteśmy z ludu, ale mało kto lubi się do tego przyznawać. Zaznaczył także, że artysta otrzymuje wyróżnienie w Roku Kolberga.

Po uroczystości wręczenia odbył się koncert galowy w wykonaniu  Zbigniewa Wodeckiego oraz orkiestry Mitch and Mitch.

Janowi Karpielowi Bułecce serdecznie gratulujemy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.