PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Skrzyżowanie Kultur

Wtorek, 27 października 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Skrzyżowanie Kultur11. Festiwal Skrzyżowanie Kultur 21-27 września 2015 w Warszawie. Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z najodleglejszych zakątków świata podczas festiwalu przeniosło publiczność do koreańskich świątyń, w klimat tadżyckich misteriów i w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu. W energetyczny trans wprowadził kultowy nigeryjski afro beat. Jedenasta edycja Skrzyżowania Kultur, jednego z największych w Europie festiwali poświęcona była muzyce etno. Jednym z największych wydarzeń festiwalu był koncert nigeryjskiego zespołu Egypt 80 z Seunem Kutim, spadkobiercą spuścizny legendarnego ojca Feli Kutiego, twórcy afrobeatu i obrońcy praw człowieka.


Seun Kuti zagra utwory z najnowszego albumu „A Long Way To The Beginning”, na którym łączy tradycyjny afrobeat z elemantami jazzu i funku. Kolejny afrykański akcent to Noura Mint Seymali, znakomita artystka z Mauretanii, która grała na ardinie, dziewięciostrunowej harfie, instrumencie przeznaczonym tylko dla kobiet.

Tegoroczna edycja festiwalu to była jedyną okazją, by z bliska przyjrzeć się niezwykłej kulturze, która w niezmienionej formie po dziś dzień obecna jest w religijnych obrzędach Dalekiego Wschodu. Odwiedziliśmy góry Pamir w Tadżykistanie, Pakistan, Koreę Południową, Iran i Kurdystan.

Instrumentaliści, którzy uchylili  rąbka tajemnicy azjatyckich świątyń to prawdziwi wirtuozi - trudną starożytną sztukę wokalną i muzyczną opanowali do perfekcji. W tym roku szczególnie istotny podczas koncertów był ich duchowy wymiar – usłyszeliśmy wersy sufickich poetów, słowa pieśni i modlitw, które wśród tamtejszych ludów są otoczone kultem. Przez kilka dni byliśmy świadkami autentycznych, spirytualnych ceremonii.

Wraz z zespołem Baraji zgłębilismy sens szamanistycznych obrzędów Korei Południowej. Inna koreańska grupa Geomungo Factory zaprezentowała połączenie tradycyjnego brzmienia cytry z nowoczesnymi aranżacjami. Wystąpiła też słynna grupa Noreum Machi, specjalizująca się w koreańskiej sztuce perkusyjnej, nazywanej Samul-nori.

Wydarzenia dodatkowe
Sounds Like Poland – w tym roku odbyła się już trzecia edycja dnia poświęcona polskiej muzyce etnicznej. Wstęp na koncerty tego dnia był wolny. Niespodzianką był też dzień Kolektyw Europa, podczas którego zagrali muzycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotował też w tym roku wyjątkowy koncert dla dzieci Mądrość afrykańskich griotów. Koncert był  poświęcony tradycji griotów, czyli opowiadaczy, muzyków, bardów, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej. Baśnie i opowieści Afryki zostały zaprezentowane przy akompaniamencie braci Dembele z Burkina Faso oraz Amadou Foli z Senegalu. Program festiwalu przygotowała Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu była Stołeczna Estrada. Festiwal był finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(materiały prasowe Stołecznej Estrady)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.