PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

Trebunie – Tutki "Inspiracje" w Warszawie

Niedziela, 13 marca 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Trebunie – Tutki "Inspiracje" w WarszawieW Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie w dniu 12 marca 2016 roku odbył się koncert Zespołu Trebunie–Tutki. Koncert został zatytułowany: TREBUNIE - TUTKI „INSPIRACJE”. Jak podaje autor i twórca wydarzenia muzycznego Krzysztof Trebunia–Tutka jest to „Muzyczna podróż do ginącego świata Skalnego Podhala i wprowadzenie w mityczny świat tatrzańskich legend, góralskich pasterzy i zbójników. Program prezentuje bogactwo góralskich tradycji muzycznych w pierwotnej formie: jako akompaniament do góralskiego tańca regionalnego, obrzędów i uroczystości, wszystko to, czym inspirowali się artyści tworzący pod Tatrami i czerpiący tu natchnienie.


Wskazuje cytaty i wrażenia muzyczne w dziełach klasyków z Karolem Szymanowskim na czele, a także ilustruje ewolucję samej muzyki góralskiej. Program wzbogacają barwne opowieści Krzysztofa Trebuni-Tutki o wpływach karpackich na muzykę podhalańską oraz przeobrażeniach, jakim podlegały melodie i śpiewki "przynoszone" przez górali z innych regionów Polski, szczególnie z Mazowsza.

Nie zabraknie tu mazowieckich mazurków, a raczej ich góralskiego odpowiednika, wywodzącego się wprost z tradycji polskich nizin oraz nawiązania do Fryderyka Chopina, który "góralskiej muzyki nie znoł, to my musieli poznać jego...".

To propozycja akustyczna dla wszystkich znawców muzyki góralskiej i miłośników Tatr, i dla tych, którzy z tradycyjną kulturą góralską i jej współczesnymi przejawami w muzyce zetkną się po raz pierwszy. Klimat nawiązujący do ludowości opisanej przez odkrywców i piewców Tatr, z Tytusem Chałubińskim i Stanisławem Witkiewiczem na czele.”

W koncercie wystąpili:
Krzysztof Trebunia – Tutka,
Anna Trebunia Wyrostek,
Paweł Trebunia – Tutka,
Andrzej Polak,
Kuba Bobas Wilk.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.