PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Warszawa

Kultura

"Na Giewont się patrzy" w Warszawie

Niedziela, 6 listopada 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

"Na Giewont się patrzy" w WarszawieW Domu Spotkań z Historią w Warszawie w dniu 2 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie z autorkami książki Na Giewont się patrzy Barbarą Caillot Dubus i Aleksandrą Karkowską. Wydawcą książki jest Oficyna Wydawnicza Oryginały, partnerem książki Tatrzański Park Narodowy a patronami są: Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan w Polsce, Gmina Kościelisko i Zakopane.pl (Zakopiańskie Centrum Kultury). Premiera książki niezwykłej, wielopokoleniowej miała miejsce podczas 20. Targów Książki w Krakowie. Prapremiera książki odbyła się w Domu Ludowym w Kościelisku w dniu 25 października tego roku. W programie było nie tylko spotkanie z autorkami ale również bohaterami książki.


W ubiegłym roku, po napisaniu i wydaniu międzypokoleniowej książki "Banany z cukru pudru” o dzieciństwie warszawskich sąsiadów, Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus zdecydowały spotkać się z najstarszymi góralami aby zrobić podobny projekt na Skalnym Podhalu.

- Do ziemi tatrzańskiej i jej mieszkańców mam wielki sentyment. Od dziecka, przyjeżdżałam do moich dziadków do Kościeliska. Znam tutejszych ludzi i  tradycję – opowiada Barbara Caillot Dubus. W Tatrach spędziły długie miesiące, chodząc po górach i pracując nad swoim projektem. Spotkały trzydziestu górali z dziada pradziada. Do pierwszych starszych osób dotarły z polecenia księdza i sołtysa. - Potem sąsiad zaprowadzał nas do sąsiada. Pukałyśmy też same do drzwi. Jak mówią górale, u nas drzwi nie są zamknięte ino zawarte! – tłumaczy Barbara Caillot Dubus.

Rozmawiały głównie z osobami urodzonymi w latach 20. i 30. XX wieku  Pytały, jak wyglądało ich życie codzienne w dziecięcych latach, jaki był ich dom, szkoła, jakie mieli obowiązki. - Odkryłyśmy zupełnie inny świat. Życie dyktowane przyrodą, odrabianie lekcji przy świetle lampy naftowej czy pełni księżyca. Pasienie gęsi, pranie w potoku czy jeżdżenie pociągiem po chleb do Krakowa w czasie wojny. Dowiedziałyśmy się też, że w Dolinie Chochołowskiej była próba puszczenia Gwiazdy Polski - największego balonu na świecie - do stratosfery. W trakcie długich rozmów nagle budziły się dawno zapomniane opowieści. Górale otworzyli przed nami swoje domy i serca. Siedziałyśmy godzinami przy piecu czy ławce  przed domem. Słuchałyśmy, pytałyśmy, nagrywałyśmy. Często się razem śmialiśmy, czasem słuchałyśmy tragicznych historii. Oglądałyśmy stare zdjęcia. Aleksandra spisywała, robiła notatki, ja fotografowałam.

Barbara Cailott Dubus. Urodzona w 1970 r. w Paryżu. Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i języków obcych. Zafascynowana etnografią. Odwiedziła i fotografowała Pakistan, Nepal, Indonezję, Chiny, Indie, Bliski Wschód, Rosję. Nagrodzona przez Jacques Chirac’a za reportaż o misjach katolickich w Indiach. Od 1999 roku mieszka w Polsce. Jej książka „Thekla i jej chłopakowy świat” została w 2010 r. książką roku IBBY (The International Board on Books for Young People). W 2015 roku wspólnie z Aleksandrą Karkowska napisała książkę Banany z cukru pudru.

Aleksandra Halina Karkowska. Jest wice prezesem Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba. Z zamiłowania organizator, z zawodu konsultant, z wykształcenia ekonomista. Pracując dla międzynarodowych korporacji, ma doświadczenie w projektowaniu sprawnych organizacji oraz w wprowadzaniu zmian w organizacjach. Od kilku lat bierze czynny udział w przygotowaniu lokalnego festiwalu kulturalnego Otwarte Ogrody na Sadybie, w 2014 jako jego główny koordynator. Jak podaje w materiałach prasowych interesują ją  – aranżacja wnętrz oraz podróże.

W spotkaniu z niezwykłą książką i jej autorkami wzięło udział wielu miłośników Tatr i Podhala oraz stałych bywalców Domu Spotkań z Historią. Spotkanie otworzyła Pani Agnieszka Wróblewska z DSH. Nie obyło się bez góralskiego poczęstunku w postaci oscypków z Witowa.

(wiadomości uzupełnione z doniesień prasowych oraz ze strony Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA )

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.