PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

Targi Muzyczne Co Jest Grane w Warszawie

Czwartek, 1 grudnia 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Targi Muzyczne Co Jest Grane w WarszawieW Pałacu kultury i Nauki w Warszawie w dniach od 25 do 26 listopada odbyły się Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 2016. W programie targów znalazły się koncerty, spotkania z artystami oraz konferencja poświęcona nowym technologiom, które były zarazem tematem przewodnim tegorocznej edycji. Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24 były miejscem dyskusji o muzyce oraz spotkań dla fanów kultury, muzyki i ludzi związanych z branżą muzyczną. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były nowe technologie i to, jak wypływają one na muzykę. W ramach Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24 , Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprezentował zespół  Trebunie -Tutki i Quintet Urmuli w projekcie "Duch Gór".


Koncert  zespołu Trebunie - Tutki z gruzińskim zespołem Urmuli odbył się w sobotę 26 listopada w Teatrze Studio. Trebunie-Tutki kolejny raz byli gośćmi Targów, ale po raz pierwszy zaprezentowali tam nowy projekt.

"Wspólnego ducha czułem, tworząc muzykę z ośnieżonymi Tatrami za oknem, potem z gruzińskim krajobrazem i górami w słońcu" – mówił dla mediów  Krzysztof Trebunia-Tutka. Pierwsze spotkanie Krzysztofa z Urmuli miało miejsce na Festiwalu "Nowa Tradycja", którego Krzysztof jest jurorem i konferansjerem, jednak pomysł współpracy narodził się dużo później.  Manager zespołu, Anita Trebunia-Tutka  napisała projekt i zainicjowała współpracę z Instytutem Adama Mickiewicza i producentem Karolem Czajkowskim, który wskazał i zaprosił Kwintet Urmuli. Pierwszy raz oba zespoły spotkały się z początkiem roku na próbach w Tbilisi.
„Duch Gór” to spotkanie prastarych tradycji muzycznych. Uczestniczą w nim dwa uznane w swoich regionach zespoły – Trebunie -Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko - kaukaskie duchy przodków, legendarnych herosów gór. Płyta "Duch Gór" z założenia miała być świadectwem tego jak wiele łączy górali, nawet z odległych stron świata. Jej premiera odbyła się 30 września podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie.


Trebunie – Tutki i Quintet Urmuli wystąpiły  w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, róg, trombita, fujara bezotworowa, taniec
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew
Anna Trebunia – Tutka – skrzypce, śpiew, taniec
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Kuba „ Bobas ” Wilk - kontrabas

Quintet Urmuli:
Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri
David Ratiani – śpiew, chonguri-dabali bani, taniec
Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze – śpiew, salamuri, taniec

Zgromadzonej niezwykle licznie publiczności Teatru Studio szczególnie podobały się tańce Krzysztofa, Davida i Geli oraz solowy taniec góralski Ani Trebuni – Tutki. Po bisach koncert zakończył się owacją na stojąco.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    220 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.