PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

FOLK KARNAWAŁ

Środa, 31 stycznia 2018 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

FOLK KARNAWAŁW ramach muzycznego projektu Alter Wawer w Wawerskim Centrum Kultury 28 stycznia 2018 roku odbył się koncert zespołu Trebunie – Tutki. Wykonawcami koncertu zatytułowanego FOLK KARNAWAŁ byli: Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, koza podhalańska, trombita, róg, piszczałki, taniec, śpiew; Anna Trebunia-Tutka (córka Krzysztofa) - skrzypce, taniec, śpiew; Jan Trebunia-Tutka - altówka, taniec, śpiew; Andrzej Polak - skrzypce, śpiew; Robert Czech - kontrabas; Miroslav Rajt - cymbały węgierskie.


W materiałach prasowych dotyczących koncertu FOLK KARNAWAŁ menager Zespołu Anita Rysiewska tak napisała... „Muzyczna podróż do ginącego świata Skalnego Podhala i jego tradycji noworocznych, która przeradza się w barwne widowisko z elementami góralskich jasełek i z kolędnikami oprowadzającymi turonia wśród publiczności. Pokolędujemy też z zachętą do wspólnego śpiewania polskich, znanych wszystkim kolęd w rodzinnej atmosferze. Pojawiają się też żywiołowe góralskie tańce i życzenia na Nowy Rok, zakończone sypaniem ziarnem "na scyńście, na zdrowie".

W kolejnej, karnawałowej części koncertu zabrzmią utwory, które nawiązują do tradycji, brzmią radośnie i tanecznie, jak i "tradycja w pigułce". To znane śpiewki i nuty góralskie z kręgu kultury karpackiej, tradycyjne melodie taneczne, wykonywane z góralskim  temperamentem w całych Karpatach.  Instrumentarium wzbogacone o cymbały węgierskie - instrument nieodzowny na karpackich zabawach, uzupełniający się z surowym brzmieniem instrumentów pasterskich.

Góralsko-folkowy charakter koncertu podkreślą utwory autorskie Krzysztofa Trebuni-Tutki w nurcie nowej muzyki góralskiej, powstałej w projektach międzykulturowych m.in. z Twinkle Brothers z Jamajki i  Urmuli z Gruzji. ”/AR/.

W roku 2017 ukazała się fenomenalna płytka Krzysztofa Trebuni – Tutki i Tymona Tymańskiego - ZBÓJNICKIE. W muzyce ZBÓJNICKIE doszło do spotkania dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: Krzysztofa, twórcy i eksperymentatora, pielęgnującego rodowe tradycje góralskie i charyzmatycznego jazz i yass-mana, Tymona Tymańskiego.

Koncert FOLK KARNAWAŁ odbył się przy szczelnie wypełnionej sali. Biletów na koncert zabrakło już na kilka dni przed koncertem. Wykonany na bis utwór Hej Hanko! z płytki Trebuni – Tutków GÓRALSKO SIłA publiczność przyjęła na stojąco gorącymi brawami (69 000 wyświetleń płyty na YouTube).                              

Wszyscy wykonawcy zasłużyli na brawa a szczególnie tańce góralskie wykonane przez ojca (Krzysztof Trebunia – Tutka) i przez córkę (Anna Trebunia - Tutka). Dużymi brawami przyjęto też popis gry na cymbałach węgierskich w wykonaniu występującego gościnnie Miroslava Rajta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.