PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

FOLK KARNAWAŁ

Środa, 31 stycznia 2018 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

FOLK KARNAWAŁW ramach muzycznego projektu Alter Wawer w Wawerskim Centrum Kultury 28 stycznia 2018 roku odbył się koncert zespołu Trebunie – Tutki. Wykonawcami koncertu zatytułowanego FOLK KARNAWAŁ byli: Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, koza podhalańska, trombita, róg, piszczałki, taniec, śpiew; Anna Trebunia-Tutka (córka Krzysztofa) - skrzypce, taniec, śpiew; Jan Trebunia-Tutka - altówka, taniec, śpiew; Andrzej Polak - skrzypce, śpiew; Robert Czech - kontrabas; Miroslav Rajt - cymbały węgierskie.


W materiałach prasowych dotyczących koncertu FOLK KARNAWAŁ menager Zespołu Anita Rysiewska tak napisała... „Muzyczna podróż do ginącego świata Skalnego Podhala i jego tradycji noworocznych, która przeradza się w barwne widowisko z elementami góralskich jasełek i z kolędnikami oprowadzającymi turonia wśród publiczności. Pokolędujemy też z zachętą do wspólnego śpiewania polskich, znanych wszystkim kolęd w rodzinnej atmosferze. Pojawiają się też żywiołowe góralskie tańce i życzenia na Nowy Rok, zakończone sypaniem ziarnem "na scyńście, na zdrowie".

W kolejnej, karnawałowej części koncertu zabrzmią utwory, które nawiązują do tradycji, brzmią radośnie i tanecznie, jak i "tradycja w pigułce". To znane śpiewki i nuty góralskie z kręgu kultury karpackiej, tradycyjne melodie taneczne, wykonywane z góralskim  temperamentem w całych Karpatach.  Instrumentarium wzbogacone o cymbały węgierskie - instrument nieodzowny na karpackich zabawach, uzupełniający się z surowym brzmieniem instrumentów pasterskich.

Góralsko-folkowy charakter koncertu podkreślą utwory autorskie Krzysztofa Trebuni-Tutki w nurcie nowej muzyki góralskiej, powstałej w projektach międzykulturowych m.in. z Twinkle Brothers z Jamajki i  Urmuli z Gruzji. ”/AR/.

W roku 2017 ukazała się fenomenalna płytka Krzysztofa Trebuni – Tutki i Tymona Tymańskiego - ZBÓJNICKIE. W muzyce ZBÓJNICKIE doszło do spotkania dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: Krzysztofa, twórcy i eksperymentatora, pielęgnującego rodowe tradycje góralskie i charyzmatycznego jazz i yass-mana, Tymona Tymańskiego.

Koncert FOLK KARNAWAŁ odbył się przy szczelnie wypełnionej sali. Biletów na koncert zabrakło już na kilka dni przed koncertem. Wykonany na bis utwór Hej Hanko! z płytki Trebuni – Tutków GÓRALSKO SIłA publiczność przyjęła na stojąco gorącymi brawami (69 000 wyświetleń płyty na YouTube).                              

Wszyscy wykonawcy zasłużyli na brawa a szczególnie tańce góralskie wykonane przez ojca (Krzysztof Trebunia – Tutka) i przez córkę (Anna Trebunia - Tutka). Dużymi brawami przyjęto też popis gry na cymbałach węgierskich w wykonaniu występującego gościnnie Miroslava Rajta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.