PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Warszawa

Kultura

Festiwal Skrzyżowanie Kultur w Warszawie

Piątek, 28 września 2018 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Festiwal Skrzyżowanie Kultur w WarszawieTegoroczny 14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywał się w okresie od 16. do 22. września podhasłem "Historie dźwięków i słów". W ramach bloku muzycznego Kolektyw Europa z projektem specjalnym wystąpiła wspaniała wokalistka, zdobywczyni Grand Prix na Festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie, Agata Siemiaszko i Lache Lavutara (Polska/Słowacja/ Węgry). W projekcie muzycznym sięgnięto po tradycyjne melodie Romów oraz zaprezentowano nowy materiał inspirowany cygańska kulturą niegdysiejszych Austro-Węgier. Wraz z artystką wystąpiła skrzypaczka Barbora Botosowa z Bratysławy, kontrabasista Jancsi Rigo i skrzypek altowiolista Róbert Lakatos oraz ceniony cymbalista Miroslaw Rajt.


Gościem specjalnym był wirtuoz cymbałów Kalman Balogh. Skład uzupełnili instrumentaliści z Polski gitarzysta Kuba "Bobas" Wilk oraz perkusista Krzysztof "Goo Zii" Guzewicz. Jak powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu Maria Pomianowska, artyści używając słów i dźwięków w istocie odkrywają coś co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Tak też powstają historie opowiadane słowem i muzyką. Ich celem jest przekazanie słuchaczom jak największej ilości wrażeń i wiedzy. Treści komunikowane słowami nie zawsze są takie same jak te wyrażone przez muzykę, która powstaje, nie tylko z intelektualnych dywagacji, ale również z uczuć.
 
Kolejny raz artyści przyjadą na festiwal ze swoimi historiami w przyszłym roku. Dzięki kompozycjom, improwizacjom słowem, dźwiękiem i rytmem znowu dotkniemy tajemnicy ludzkich emocji, a także doświadczymy chwil prawdziwego tworzenia - momentów, w których słowo splata się z muzyką, a umysł z uczuciami. W tym roku dominowała  Afryka. Koncert inauguracyjny rozpoczął Waldemar Bastos, wokalista o portugalskich korzeniach urodzony na pograniczu Angoli i Konga.
 
W Serwisie Watry zostały przedstawione tylko materiały związane z osobiście fotografowanymi koncertami. Natomiast informacje o koncercie pochodzą z materiałów prasowych Biura Prasowego Festiwalu. 
Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.