PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Wiadomości

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Krakowie i pod Tatrami

Wtorek, 14 maja 2013 r.
Autor: Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego

fot. Anna Karpiel-Semberecka10 maja podczas 39 posiedzenia Sejmu RP została przyjęta zdecydowaną większością głosów uchwała w sprawie przyznania miastu Kraków wspólnie z regionem tatrzańskim po stronie polskiej i słowackiej, roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.


Przyjęcie uchwały zostało poprzedzone wystąpieniem w imieniu Klubu Platformy Obywatelskiej Posła Andrzeja Guta-Mostowego.

”Otrzymanie organizacji Euro 2012 było niewątpliwie ambicją całego narodu i jego organizacyjnym sukcesem oraz efektem pracy zarówno poprzednich rządów, jak i obecnego rządu. Rozpoczynali to dzieło ministrowie z Prawa i Sprawiedliwości, a kończyli - z Platformy Obywatelskiej, mając wsparcie wszystkich sił politycznych. Była to jedna albo jedyna rzecz, która potrafiła połączyć tak podzielonych w ostatnich latach Polaków, bo mieliśmy świadomość, że wizerunek i pozycja naszego państwa w świecie to sprawa ważna, a może strategiczna. Zorganizowanie 10 lat później zimowych igrzysk olimpijskich w Polsce należy postrzegać w tych samych kategoriach, że są to aspiracje 40-milionowego narodu, który rozwija się zarówno w sensie społecznym, jak i ekonomicznym. Jeśli chodzi o pytanie, czy nas na to stać, można zadać pytanie, dlaczego tyle państw walczy o igrzyska, czy wszyscy lubią wydawać pieniądze? Zimowe konkursy skoków od kilku lat za sprawą Adama Małysza stały się wielkim sportowym i patriotycznym przeżyciem dla milionów Polaków. Niewiele jest dyscyplin, gdzie mamy mistrza świata, tak jak mamy Kamila Stocha, i podium w konkurencji drużynowej. Sukcesy Justyny Kowalczyk, biatlonistów, łyżwiarzy były otuchą i nadzieją dla polskich kibiców w ostatnich latach. Jest szansa, że zimowe igrzyska w Polsce będą nie tylko sukcesem organizacyjnym, ale także sportowym. W obliczu tych faktów, a także uwarunkowań społeczno-ekonomicznych klub Platformy Obywatelskiej zdecydowanie wspiera przedmiotową uchwałę”

Treść Uchwały:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej popiera ideę ubiegania się o przyznanie miastu Kraków, wspólnie z regionem tatrzańskim po stronie polskiej i słowackiej, roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.

Uzasadnienie:

Wizji Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Krakowie – Europejskiej Stolicy Kultury i Europejskiego Miasta Sportu – nie sposób nie traktować w wymiarze symbolicznym, będącym podsumowaniem najnowszej historii Polski i prezentacji osiągnięćczterdziestomilionowego narodu oraz jako nowe otwarcie, kamień milowy w historii miasta, Małopolski i całego subregionu tej części Europy.

Idea podjęcia starań o organizację igrzysk w 2022 roku to niepowtarzalna okazja do integracji wysiłków społeczności, samorządów i ośrodków władzy, to współpraca między miastami, regionami i państwami – członkami Unii Europejskiej w ramach wspólnego celu, którego znaczenie dla całego subregionu, obejmującego Małopolskę, Śląsk i część Słowacji jest nie do przecenienia.

Ubieganie się o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022 to projekt międzynarodowy, wielozadaniowy i kilkufazowy wymagający zaangażowania wielu podmiotów oraz nakładów finansowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego, środków budżetu państw Polski i Słowacji oraz środków sponsorskich. Z inicjatywy władz samorządowych regionu Małopolski we współpracy z Polskim i Słowackim Komitetem Olimpijskim, podjęte zostały starania o przyznanie miastu Kraków – wspólnie z regionem tatrzańskim – roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Przyznanie przez MKOl miastu kandydującemu praw do organizacji Igrzysk Olimpijskich jest równoznaczne z powierzeniem mu również organizacji Igrzysk Paraolimpijskich, w tym samym roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.