PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Wiadomości

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Krakowie i pod Tatrami

Wtorek, 14 maja 2013 r.
Autor: Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego

fot. Anna Karpiel-Semberecka10 maja podczas 39 posiedzenia Sejmu RP została przyjęta zdecydowaną większością głosów uchwała w sprawie przyznania miastu Kraków wspólnie z regionem tatrzańskim po stronie polskiej i słowackiej, roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.


Przyjęcie uchwały zostało poprzedzone wystąpieniem w imieniu Klubu Platformy Obywatelskiej Posła Andrzeja Guta-Mostowego.

”Otrzymanie organizacji Euro 2012 było niewątpliwie ambicją całego narodu i jego organizacyjnym sukcesem oraz efektem pracy zarówno poprzednich rządów, jak i obecnego rządu. Rozpoczynali to dzieło ministrowie z Prawa i Sprawiedliwości, a kończyli - z Platformy Obywatelskiej, mając wsparcie wszystkich sił politycznych. Była to jedna albo jedyna rzecz, która potrafiła połączyć tak podzielonych w ostatnich latach Polaków, bo mieliśmy świadomość, że wizerunek i pozycja naszego państwa w świecie to sprawa ważna, a może strategiczna. Zorganizowanie 10 lat później zimowych igrzysk olimpijskich w Polsce należy postrzegać w tych samych kategoriach, że są to aspiracje 40-milionowego narodu, który rozwija się zarówno w sensie społecznym, jak i ekonomicznym. Jeśli chodzi o pytanie, czy nas na to stać, można zadać pytanie, dlaczego tyle państw walczy o igrzyska, czy wszyscy lubią wydawać pieniądze? Zimowe konkursy skoków od kilku lat za sprawą Adama Małysza stały się wielkim sportowym i patriotycznym przeżyciem dla milionów Polaków. Niewiele jest dyscyplin, gdzie mamy mistrza świata, tak jak mamy Kamila Stocha, i podium w konkurencji drużynowej. Sukcesy Justyny Kowalczyk, biatlonistów, łyżwiarzy były otuchą i nadzieją dla polskich kibiców w ostatnich latach. Jest szansa, że zimowe igrzyska w Polsce będą nie tylko sukcesem organizacyjnym, ale także sportowym. W obliczu tych faktów, a także uwarunkowań społeczno-ekonomicznych klub Platformy Obywatelskiej zdecydowanie wspiera przedmiotową uchwałę”

Treść Uchwały:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej popiera ideę ubiegania się o przyznanie miastu Kraków, wspólnie z regionem tatrzańskim po stronie polskiej i słowackiej, roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.

Uzasadnienie:

Wizji Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Krakowie – Europejskiej Stolicy Kultury i Europejskiego Miasta Sportu – nie sposób nie traktować w wymiarze symbolicznym, będącym podsumowaniem najnowszej historii Polski i prezentacji osiągnięćczterdziestomilionowego narodu oraz jako nowe otwarcie, kamień milowy w historii miasta, Małopolski i całego subregionu tej części Europy.

Idea podjęcia starań o organizację igrzysk w 2022 roku to niepowtarzalna okazja do integracji wysiłków społeczności, samorządów i ośrodków władzy, to współpraca między miastami, regionami i państwami – członkami Unii Europejskiej w ramach wspólnego celu, którego znaczenie dla całego subregionu, obejmującego Małopolskę, Śląsk i część Słowacji jest nie do przecenienia.

Ubieganie się o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022 to projekt międzynarodowy, wielozadaniowy i kilkufazowy wymagający zaangażowania wielu podmiotów oraz nakładów finansowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego, środków budżetu państw Polski i Słowacji oraz środków sponsorskich. Z inicjatywy władz samorządowych regionu Małopolski we współpracy z Polskim i Słowackim Komitetem Olimpijskim, podjęte zostały starania o przyznanie miastu Kraków – wspólnie z regionem tatrzańskim – roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Przyznanie przez MKOl miastu kandydującemu praw do organizacji Igrzysk Olimpijskich jest równoznaczne z powierzeniem mu również organizacji Igrzysk Paraolimpijskich, w tym samym roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.