PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Zaproszenia

„Sztuki piękne pod Tatrami”

Piątek, 22 stycznia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Sztuki piękne pod Tatrami”Spotkanie wokół książki „Sztuki piękne pod Tatrami”, Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3. Piątek, 22 stycznia, godz. 18:00. Wstęp Wolny.


Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy album „Sztuki piękne pod Tatrami”. Spotkanie z autorką publikacji – Teresą Jabłońską – odbędzie się w piątek, 22 stycznia, w Muzeum Narodowym w Warszawie

Album „Sztuki piękne pod Tatrami” po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów do roku 1939. Prezentuje dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy folklorystyczny nurt  reprezentowany przez Zofię Stryjeńską  – to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.

Dleczego akurat Zakopane, małe miasto w górach, było szczególnie ukochanym i inspirującym miejscem dla artystów? Na to pytanie w rozmowie z prof. Dorotą Folge-Januszewską – historyczką i krytyczką sztuki, odpowie Teresa Jabłońska – autorka albumu.

Teresa Jabłońska – specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sztuką ludową, a w szczególności w stylu zakopiańskim, autorka licznych opracowań naukowych, przez wiele lat dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.

„Sztuki piękne pod Tatrami”
Autor: Teresa Jabłońska
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 480
Cena katalogowa: 169 zł
Premiera: 21 grudnia 2015
Kontakt dla mediów:
Anna Augustowska
Business & Culture
a.augustowska@businessandculture.pl
tel. 793 919 168

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.