PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Zaproszenia

„Sztuki piękne pod Tatrami”

Piątek, 22 stycznia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Sztuki piękne pod Tatrami”Spotkanie wokół książki „Sztuki piękne pod Tatrami”, Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3. Piątek, 22 stycznia, godz. 18:00. Wstęp Wolny.


Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy album „Sztuki piękne pod Tatrami”. Spotkanie z autorką publikacji – Teresą Jabłońską – odbędzie się w piątek, 22 stycznia, w Muzeum Narodowym w Warszawie

Album „Sztuki piękne pod Tatrami” po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów do roku 1939. Prezentuje dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy folklorystyczny nurt  reprezentowany przez Zofię Stryjeńską  – to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.

Dleczego akurat Zakopane, małe miasto w górach, było szczególnie ukochanym i inspirującym miejscem dla artystów? Na to pytanie w rozmowie z prof. Dorotą Folge-Januszewską – historyczką i krytyczką sztuki, odpowie Teresa Jabłońska – autorka albumu.

Teresa Jabłońska – specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sztuką ludową, a w szczególności w stylu zakopiańskim, autorka licznych opracowań naukowych, przez wiele lat dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.

„Sztuki piękne pod Tatrami”
Autor: Teresa Jabłońska
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 480
Cena katalogowa: 169 zł
Premiera: 21 grudnia 2015
Kontakt dla mediów:
Anna Augustowska
Business & Culture
a.augustowska@businessandculture.pl
tel. 793 919 168

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.