PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Reduta wolności – Stare Wierchy’45

Czwartek, 11 lutego 2010 r.
Autor: Rafał Jabłoński

fot. Andrzej Garbacz6 lutego 2010 waksmundzka GRH BŁYSKAWICA wraz z nowotarską GRH "17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” i z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami z Żywca zorganizowała rekonstrukcje pt. „Reduta wolności – Stare Wierchy ‘45”. Pomysłodawcą tejże imprezy i zarazem jej głównym koordynatorem był kierownik schroniska na Starych Wierchach - Wojciech Stachoń a współorganizatorami: Gmina Niedźwiedż, Starostwo Nowy Targ, Burmistrz Miasta Rabka a także Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec. Podczas inscenizacji wystąpiły następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznych: „Błyskawica”, „17 DP Wehrmacht”, „San”, „Wrzesień 39”, „BON Żywiec”, „Tomaszów 39”.


Impreza składała się z dwóch inscenizacji przedstawiających epizody z dziejów partyzanckiego schroniska - codzienną konspirację i heroiczną walkę jaką prowadzili żołnierze Wojska Polskiego począwszy od lokalnych struktur ZWZ – AK /m.in. OP kpt. Juliana Zapały „Lamparta” / poprzez szeregi ROCHa - BCh aż do oddziałów niepodległościowych mjr Józefa Kurasia „Orła/Ognia”.

Scena pierwsza to zawiązanie konspiracji placówek ZWZ Niedźwiedź, które odbywało się w schronisku na Starych Wierchach w 1940 r., druga scena to przysięga trójek Konfederacji Tatrzańskiej kierowanej przez Augustyna Suskiego, która miała miejsce na terenie owego schroniska w 1941 r. Trzecią część stanowił odwetowy atak niemiecki na schronisko i polska obrona w wykonaniu OP „SETKA” z 12 pp AK w styczniu’45 r. Na zakończenie usłyszeć i zobaczyć można było Apel Poległych 1939-49 przy werblach orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Impreza zgromadziła wielką rzeszę obserwatorów, dopisała wspaniała pogoda i atmosfera. Była to pierwsza inscenizacja, która odbyłą się w zimowych warunkach i na wysokości 983 m n.p.m. Autentyczna scenografia dodawała tylko realizmu i klimatu tamtych zdarzeń. Dziękujemy za przybycie wszystkim widzom i każdemu kto się przyczynił do tej historycznej inscenizacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.