PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Małopolska w walce – film dokumentalny o akcji „Burza”

Poniedziałek, 14 czerwca 2010 r.
Autor: PTH o/Nowy Targ

fot. PTH o/Nowy TargW niedzielę, 13 czerwca 2010 roku członkowie GRH „Podhale w ogniu”, uczestniczyli w zdjęciach do filmu dokumentalnego „Małopolska w walce”. Tematyką dokumentu jest akcja „Burza” i to jak została przeprowadzona na terenie Małopolski w 1944 roku. Film oparty jest na relacjach i wspomnieniach jej uczestników m.in. Kazimierza Kemera ps. „Halny” – „Kruk”, żołnierza 1 pułku strzelców podhalańskich czy Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego, dowódcy 106 Dywizji Armii Krajowej walczącej na terenie Małopolski. Opowiada on przebiegu akcji Burza w 1944 r. na ternie Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej m.in. o tzw. Republice Raciechowskiej i Proszowickiej oraz Powstaniu Szczawnickim.


W ramach tych działań przeprowadzane były udane akcje zbrojne wymierzone w system komunikacyjny niemieckich wojsk okupacyjnych oraz jednostek frontowych, wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej. Dokument przybliży także kontakty oddziałów Armii Krajowej z partyzantami sowieckim operującymi na terenie Małopolski.

Film powstaje w Studio DAW Production z Krakowa, które współpracuje m.in. z Telewizją Polską. Realizuje ono produkcję filmów dokumentalnych, historycznych, reportaży oraz programów telewizyjnych. Producentem, reżyserem i scenarzystą jest Dariusz Walusiak, autorem zdjęć jest Michał Bożek.

Dariusz Walusiak to znany i ceniony reżyser, autor zdjęć i twórca szeregu filmów dokumentalnych m.in.: „PRL – laboratorium pierestrojki”, „Ostatnia zadyma”, „Partyzanci spod Łysiny”, „My od "Sztubaka”.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza, wspólna realizacja GRH „Podhale w ogniu” i Dariusza Walusiaka. Wcześniej, nowotarscy rekonstruktorzy współpracowali z nim na planach kilku filmów dokumentalnych: „Brygada Świętokrzyska NSZ. Droga do wolności”, „Zbrodnia nie ukarana” czy „17 września – początek końca”. Filmy Dariusza Walusiaka pokazywane były także na zorganizowanej przez nowotarski Oddział PTH i krakowski IPN konferencji naukowej „ Rok 1989. Dwadzieścia lat później”, która odbyła się w czerwcu 2009 roku w Nowym Targu.

Zdjęcia do dokumentu realizowane był kilu miejscach. W kompleksie leśnym Bór w Nowym Targu odtworzono obóz partyzancki oraz zrealizowano sceny zasadzki na patrol niemiecki i spotkanie z partyzantami sowieckimi. W okolicy Ludźmierza nakręcono akcję przejęcia mostu, a w pobliżu Klikuszowej realizowano sceny przemarszów i koncentracji oddziałów partyzanckich.

Praca na planie filmowym dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy. Była także doskonałą okazją do przećwiczenia elementów taktyki i walki partyzanckiej, dopracowania szczegółów umundurowania oraz do zebrania bezcennych doświadczeń, które w przyszłości z całą pewnością będą wykorzystane w działalności grupy. Jak zapewnił Dariusz Walusiak film zostanie zaprezentowany nie tylko w Krakowie, gdzie będzie miał swoją oficjalną premierę, ale również jesienią w Nowym Targu.

W lipcu 2009 r. nowotarska grupa rekonstrukcyjna wraz z SHR „Wrzesień39”, uczestniczyli w realizacji innego dokumentu zatytułowanego „Pierwsze Virtitii”. Producentem tego filmu był wówczas Lubelski Oddział Telewizji Polskiej, a jego premiera miała odbyła się we wrześniu 2009 r. w kanale tematycznym TVP Historia.

W realizacji filmu „Mąłopolska w walce” brali udział:

Michał „Smrek” Maciaszek - partyzant AK

Piotr „Szary” Kantor - partyzant AK

Sławomir „Silny” Romański - partyzant AK

Łukasz „Tatar” Kubowicz - partyzant AK

Rafał „Mały” Kula - partyzant AK

Michał „Jawor” Broś - partyzant AK

Robert „Roch” Kowalski - partyzant AK

Filip „Kuba” Doleński- partyzant sowiecki

Jan „Jasiek” Brandys - partyzant sowiecki

Wojciech „Śliski” Romański – żołnierz niemiecki

Michał Batkiewicz – żołnierz niemiecki

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.