PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Jak rozwiązać problem tzw. dopalaczy?

Środa, 23 czerwca 2010 r.
Autor: AKS

Na najbliższym posiedzeniu sejmu poseł Andrzej Gut–Mostowy wystąpi do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z zapytaniem w sprawie tzw. dopalaczy. W serwisie WATRA publikujemy treść zapytania przesłaną przez Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego.


 

 

Do Pani Ewy Kopacz – Ministra Zdrowia

w sprawie ograniczenia dostępności środków psychoaktywnych, tzw. dopalaczy

Szanowna Pani Minister,

W ostatnich dniach Podhalem wstrząsnęła informacja o śmierci 21 latka – kolejnej osoby, która zmarła na skutek użycia tzw. dopalaczy, środków psychoaktywnych dostępnych bez ograniczeń, w ramach handlu tzw. produktami kolekcjonerskimi.

Liczba sklepów, w których sprzedawane są te środki zwiększa się lawinowo. Zuchwałość handlarzy dopalaczami oraz bezradność organów państwa, doprowadziły do sytuacji, w której owe „produkty kolekcjonerskie” dostępne są w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, a także z dowozem na telefon, przez całą dobę.

Opisywana dramatyczna sytuacja, wzbudza gwałtowne protesty mieszkańców Podhala, Małopolski i całego kraju.

Proponowane dotychczas rozwiązania, polegające na każdorazowym rozszerzaniu listy środków zakazanych, poprzez zmianę ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest niewystarczające, gdyż procedura prac legislacyjnych nad zmianami jest zawsze dłuższa od modyfikacji składu chemicznego „produktów kolekcjonerskich”. Dlatego też w momencie wejścia w życie nowych przepisów, są one już nieskuteczne.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z pytaniami:

1) Jakie działania podejmuje kierowany przez Panią Minister Resort, w celu rozwiązaniu problemu dopalaczy?

 2) Czy tzw. dopalacze nie mogłyby być traktowane jako środek spożywczy w rozumieniu Rozporządzenia (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. gdzie środek spożywczy zdefiniowano jako: Żywność (lub „środek spożywczy”) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać.

Forma tabletki, pigułki powyższych „produktów kolekcjonerskich” jednoznacznie wskazuje, że może to być środek do spożycia.

Szybkie i sprawne rozwiązanie problemu dopalaczy, może uratować wiele istnień ludzkich i pokazać skuteczność organów państwa.

Z poważaniem,

Andrzej Gut–Mostowy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.