PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Interpelacja w sprawie likwidacji połączeń transatlantyckich przez PLL LOT z Krakowa

Czwartek, 9 września 2010 r.
Autor: AKS

Interpelacja w sprawie likwidacji połączeń transatlantyckich przez PLL LOT z KrakowaPoseł Andrzej Gut–Mostowy wystosował do ministra skarbu interpelację w sprawie likwidacji połączeń transatlantyckich przez PLL LOT z Krakowa, w której apeluje o podjęcie jak najszybszych działań zmierzających do zmiany tej złej decyzji.


Oto treść interpelacji:

Szanowny Pan
Aleksander Grad
Minister Skarbu Państwa

 

INTERPELACJA
w sprawie likwidacji połączeń transatlantyckich
przez PLL LOT z Krakowa

Informacja podana przez PLL LOT o zawieszeniu z dniem 1 listopada 2010 lotów na linii Kraków-Chicago zbulwersowała mieszkańców Małopolska i Podhala. Taka decyzja wywołała zrozumiałe oburzenie górali, którzy oceniają takie działania jako: „..niegospodarność, zemstę polityczną na góralach czy wręcz zdradę interesów narodowych…” (Tygodnik Podhalański, nr 2010/35/1075 z dnia 02.09.10).

Wielu Podhalan regularnie odwiedza Stany Zjednoczone, wielu ma tam także rodziny. Największe skupisko góralskiej Polonii znajduje się właśnie w Chicago. Połączenie to jest bardzo ważne nie tylko dla Podhala, ale dla całej Małopolski, ponieważ dojazd do Krakowa jest dla zdecydowanej większości Małopolan znacznie szybszy i bardziej komfortowy  niż do Warszawy. Zdecydowana większość pasażerów pochodzących z tego regionu wybiera właśnie to  połączenie. Potwierdza się to w  danych statystycznych przekazanych przez Port Lotniczy Balice, który informuje o iż średnie obłożenie lotu za ostanie półrocze wynosi 80%. Informacja ta stawia pod poważnym znakiem zapytania informacje przekazywane przez Zarząd PLL LOT, iż za likwidacją linii przemawiały wyłącznie argumenty ekonomiczne. Również informacja przekazywana przez Port Lotniczy Balice, iż loty z Krakowa są trzecimi pod względem obłożenia lotami PLL LOT skłania do przemyśleń co do zasadności decyzji Zarządu Spółki. Decyzja LOT-u została także przyjęta z zaniepokojeniem przez stronę amerykańską, gdyż ponad 40% pasażerów tego połączenia stanowią  obywatele USA. Podjęcie działań w tej sprawie zadeklarował Konsul Generalny USA w Krakowie.

Podejmowanie tak ważnych decyzji, bez wstępnych konsultacji, z dnia na dzień wydaje się krokiem co najmniej nie przemyślanym  i wywołuje zrozumiałe protesty ze strony samorządów lokalnych, organizacji społecznych takich jak Związek Podhalan oraz zwykłych ludzi, wiernych pasażerów tych linii. Tysiące Podhalan i Małopolan ma swoje rodziny i  na Podhalu i w Chicago. Stanowią oni naturalne i pewne źródło właściwego obłożenia połączenia i wynikającej z tego rentowności linii. Dla nich, w tym w szczególności dla osób starszych konieczność dojazdu do odległej setki kilometrów Warszawy stanowi ogromne utrudnienie i w wielu przypadkach zmusi do rezygnacji podróży.

Jest to również niezrozumiałe patrząc na wzrastającą stale liczbę osób, które otrzymują wizy umożliwiające pobyt w USA ,a także nieodległą przecież perspektywę ruchu bezwizowego. Dziwne, że LOT z tych klientów rezygnuje, a jednocześnie planuje uruchomić ryzykowne połączenie do Hanoi.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za dalszym funkcjonowaniem tego połączenia jest deklaracja Prezesa Portu Lotniczego Balice o niezwłocznym i ciągłym dostosowaniu portu lotniczego do wymagań stawianych przez PLL LOT oraz możliwości współpracy w dalszym funkcjonowaniu połączenia. I tutaj argumenty Zarządu LOT-u, iż lotnisko w Krakowie nie jest do końca przystosowane do przyjmowania samolotów obsługujących połączenia transatlantyckie jest mało wiarygodne. Bo przecież samoloty transatlantyckie LOT lądują w Krakowie od wielu lat.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty apeluję o podjęcie jak najszybszych działań zmierzających do zmiany tej złej decyzji oraz zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem:

–  jakie argumenty przemawiały za zawieszeniem lotów na linii Kraków – Chicago?

– czy tak ważne decyzje podejmowane przez narodowego przewoźnika nie powinny być konsultowane z zainteresowanymi stronami, w tym w szczególności z samorządami lokalnymi?

– czy możliwa jest ponowna wnikliwa analiza podjętej decyzji uwzględniająca argumenty wszystkich zainteresowanych stron?

Andrzej Gut-Mostowy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.