PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Próbując usłyszeć Boże Słowo... - XXVIII Niedziela Zwykła

Sobota, 9 października 2010 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Próbując usłyszeć Boże Słowo... - XXVIII Niedziela ZwykłaStało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z dala i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.


Odkąd w telewizji emituje się reklamy, po kilku latach jako młody człowiek, myślałem sobie: jak to jest, że co chwila pojawia się np. nowy proszek lepszy od starego, lepiej wybielający koszule, jednocześnie doskonale usuwający tłuste plamy? Zawsze pojawiało się wizualne porównanie: szara koszula – to ta wyprana w starym proszku, a bielutka koszula, to ta wyprana w nowym proszku. Zastanawiałem się, kiedy ten nowy proszek staje się starym, że po kilku miesiącach, znowu białe koszule pierze na szaro? I oczywiście rozumiem rozwój nauki, nowe technologie, ale wyczuwałem tutaj pewien fałsz. Ktoś powie: co się dziwisz? Nie rozumiesz mechanizmów rynku i prawa reklamy? A jednak kryje się tu o wiele głębszy problem! Ciągle musimy mieć coś nowego, lepszego, nowocześniejszego. I dobrze: niech tak jest! Ale czy zauważamy, jak stajemy się niewolnikami tego myślenia: muszę to i tamto jeszcze mieć aby być szczęśliwym. Nowy model telefonu komórkowego, nowy monitor komputera, MP 4, nowe ubranie, nowy samochód i wiele, wiele innych rzeczy... Ostatecznie prowadzi to do postawy nieumiejętności dziękowania za to kim jestem, kto jest obok mnie i co posiadam. Wiele osób doświadczonych różnego rodzaju chorobami, własnymi lub najbliższych, zwierza się: „wiesz, dopiero teraz uświadamiam sobie jaki to wielki skarb: mój mąż, moja żona, moje dziecko, moi rodzice. Są sprawy, które wydają się, że muszą być, a to wcale nie jest takie pewne. Ostatecznie wszystko jest darem: nasze  życie, zdrowie, najbliżsi, a także sytuacje w których się znajdujemy”. Zauważmy: nie Żyd lecz Samarytanin, a więc ktoś z pogardą często przez Żydów traktowany zostaje przez Jezusa ukazany jako ten, kto ma wielką wiarę. Potrafił wrócić i podziękować. Tak! Tylko człowiek głębokiej wiary potrafi za wszystko, co go w życiu spotyka Bogu dziękować. Jeżeli jest Dobry, Wszechmogący Bóg, który mnie kocha, to jeżeli dopuszcza pewne trudne doświadczenia w moim życiu: chorobę, cierpienie, to nigdy mnie nie opuszcza i zawsze wyprowadzi z tego jeszcze większe dobro. Bóg nigdy nie jest autorem jakiegokolwiek zła. Jest Miłością potężniejszą od wszelkiego zła. Wiara pozwala mi iść wśród doświadczeń z tą świadomością, że ostatecznie wszystko służy memu zbawieniu. Opowiadał mi znajomy kapłan: „moja babcia, gdy jej bywało bardzo ciężko odmawiała sobie hymn: TE DEUM LAUDAMUS – Ciebie Boże wielbimy i to jej pomagało”. A ojciec innego kapłana, doświadczony cierpieniem, na pytanie: jak się „mocie”? Zwykł mawiać: „kiepsko, chwała Bogu!” Zatrzymajmy się przy niedzielnym Słowie Boga. Pomyślmy chwilę i podziękujmy, aby i do nas odnosiły się słowa: „idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.