PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Wiadomości

I Niedziela Adwentu

Sobota, 27 listopada 2010 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

I Niedziela AdwentuJezus powiedział do swoich uczniów: „Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.


Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”

Mt 24,37-44.

Obecną niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, którego pierwszym okresem jest Adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Historyczny Adwent już się spełnił w narodzeniu Jezusa Chrystusa – tajemnica wcielenia, natomiast my rozpoczynamy Adwent liturgiczny, który ma przygotować nas do obchodów Świąt Bożego Narodzenia. W pierwszej części Adwentu liturgicznego uświadamiamy sobie, że jako Kościół i cała rodzina ludzka oczekujemy powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów, tak więc stale trwa Adwent eschatologiczny (gr. eschatos – ostatni). Niedzielna Ewangelia, traktuje właśnie o tym wydarzeniu, które Jezus sam zapowiada.
  Nasze czasy pełna są informacji, które dzięki nowoczesnym środkom masowego przekazu docierają do nas z całego świata. Problemem jest, że wydarzenia te nie są przedstawiane obiektywnie, lecz bardzo często noszą znamiona sensacji, półprawd, z narzuconą już fałszywą interpretacją, zgodną z tym co obecnie jest modne, słuszne i nowoczesne. Jezus nie przekazuje prawd w takim klimacie. On naucza, że dzień Jego powtórnego przyjścia zastanie nas przy codziennych zajęciach, obowiązkach, pośród różnorodnych naszych aktywności. Obraz gospodarza i złodzieja uświadamia nam niemożność przewidzenia pory nadejścia Pana.
Na czym więc polega gotowość, do której zaprasza Jezus?
 Gospodarz nie przesiaduje całego dnia w domu, wyczekując złodzieja. Zabezpiecza gospodarstwo, lecz jednocześnie podejmuje rozliczne na nim prace i obowiązki. Nie wiem gdzie mnie Pan zastanie. Wiem jednak, że każdy musi sam zdecydować o własnej gotowości. Jezus narodzony w Betlejem zastał pasterzy w czasie ich nocnej straży. Z pewnością dla nich doświadczenie Aniołów i pokłon oddany Niemowlęciu były wielką niespodzianką. BÓG ZASKAKUJE PROSTOTĄ.
 Nie chcę uciekać w bierne oczekiwanie. Wiem, że Ty Panie zawsze jesteś przy mnie. Wiem, że jesteś Miłością, która wszystko przenika i dostrzega, pozostawiając nam wolność. Chcę Panie uczyć się gotowości na Twoje przyjście, poprzez miłość zwykłą, prostą i codzienną. Chcę z miłością o poranku pochylać się nad Twoim słowem i zwracać się do Ciebie, zawierzając Ci wszystko. Z Tobą iść do dzieci i młodzieży w szkole, z miłością traktować napotkanych ludzi, z cierpliwością posługiwać w konfesjonale i z należytą czcią sprawować Eucharystię. Proszę Cię Panie, abym nie szukał żadnej sensacji i nadzwyczajności, lecz zwykłą codzienność przeplatał nićmi Twojej miłości, okruchami dobroci i życzliwości. Słuchając Twego słowa i kierując się nim pragnę żyć w komunii z Tobą i tymi, których postawisz na mojej drodze.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.