PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Poseł Andrzej Gut Mostowy chce zniesienia wiz do USA

Czwartek, 2 grudnia 2010 r.
Autor: AKS

Poseł Andrzej Gut Mostowy chce zniesienia wiz do USAW dniu 2 grudnia podczas posiedzenia Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej poseł Andrzej Gut-Mostowy złoży zapytanie w sprawie możliwości zniesienia wiz do USA, skierowane do Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Radosława Sikorskiego. Interwencja związana jest ze zbliżającą się wizytą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie.


Oto treść zapytania:

Szanowny Panie Ministrze,

Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Główna ideą spajająca Unię jest równość kultur, państw i narodów realizowana na wszystkich płaszczyznach, zarówno w polityce zewnętrznej jak i wewnętrznej. Niestety nasz kraj nie zawsze jest postrzegany jako pełnoprawny członek zachodniego świata. Należymy do nielicznych państw UE których obywatele zmuszeni są
o ubieganie się o wizy wyjazdowe do USA podczas gdy większość krajów członkowskich Unii cieszy się swobodą podróży do tego kraju. Obok Polski o wizy starać się muszą obywatele Cypru, Bułgarii i Rumunii. Jest to dla nas tym bardziej ważny problem, gdyż wielu mieszkańców naszego regionu podróżuje regularnie do USA. Wiele rodzin zamieszkuje i pracuje zarówno w Ameryce jak i w Polsce. Konieczność każdorazowego starania się o wizy jest dla mieszkańców Małopolski koniecznością zarówno przykrą jak i kosztowną. Odmowa udzielenia wizy powoduje często rozdzielenie rodzin na całe lata.

Władze amerykańskie usprawiedliwiały utrzymywanie wiz wysokim odsetkiem odrzuconych podań o wizę. Jednak w tym roku liczba odrzuconych wniosków obywateli polskich spadła do 9,8%, a przez ostatni okres poziomem który akceptował Departament Stanu było 10%. Co prawda, Kongres przywrócił na mocy Ustawy próg 3% to jednak nie wydaje się sprawiedliwe aby Polska musiała spełnić ostrzejsze wymagania niż nasi sąsiedzi jak np. Czech czy Słowacja.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:

1) Czy, biorąc pod uwagę bardzo dobrą i bliską współpracę z USA, zbliżającą się  wizytę Prezydenta RP Bronisława  Komorowskiego w Waszyngtonie, istnieje możliwość podjęcia rozmów na temat zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Polski?

2) Polska osiągnęła próg 9,8% odrzuconych wniosków wizowych, co jeszcze pół roku temu kwalifikowałoby nasz kraj do programu ruchu bezwizowego w USA.  Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmie działania zmierzające do zachęcenia strony amerykańskiej do ponownego wprowadzenia limitu na wysokości 10%, czy też będzie działać na rzecz uchylenia wiz w drodze wyjątku?

                        Z poważaniem,

Andrzej Gut-Mostowy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.