PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

III Niedziela Adwentu

Sobota, 11 grudnia 2010 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

III Niedziela AdwentuGdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”. Jezus im odpowiedział: „Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi”.


Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: „Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po coście więc wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on”.   Mt 11,2-11

 Istnieje pokusa, by postacie biblijne traktować z jakąś nutką nadzwyczajności, tzn. jakoby mając przywilej Bożego wybrania były pozbawione czysto ludzkich wątpliwości. A tymczasem bohaterowie biblijni, tak jak każdy z nas, zostali przez Pana Boga wyposażeni w rozum, sumienie, wolną wolę, i wszystkie zdolności, które są potrzebne do odczytywania znaków czasu. Zachwyca mnie realizm biblijny! Oto największy z proroków Starego Testamentu, który poruszył się w łonie swej matki z radości spotkania ze Synem Bożym, żyjącym pod sercem Maryi - Jan Chrzciciel, z rąk którego nad Jordanem Jezus przyjął chrzest, teraz będąc w więzieniu, wysyła do Jezusa swoich uczniów z pragnieniem definitywnego potwierdzenia, że to właśnie ON jest oczekiwanym Mesjaszem. Może i Jan Chrzciciel, jako przedstawiciel Narodu Wybranego, spodziewał się innego objawienia Mesjasza? Brak triumfu polityczno-społecznego, czysto ludzkie egzystowanie Jezusa, prostota i normalność Jego życia, mogły być rozbieżne z wyobrażeniami budowanymi w umysłach wielu. A jednak Jan słysząc o czynach Chrystusa, wysyła poselstwo. „Po owocach ich poznacie”. Czyny Jezusa są wypełnieniem starotestamentalnych obietnic. Mistrz z Nazaretu odpowiadając uczniom Janowym, odwołuje się do zapowiedzi czasów mesjańskich z księgi proroka Izajasza. Zauważmy, że dotyczą one przede wszystkim relacji Boga do człowieka słabego, grzesznego, chorego, cierpiącego, biednego w wielu wymiarach własnego życia.Jezus zwracając się do tłumów ukazuje wielkość Jana: nie był człowiekiem po ludzku zamożnym, nie układał się z mającymi wpływy wielkimi tego świata, stając się jak chorągiewka na wietrze, lecz był człowiekiem Prawdy, który budził sumienia wszystkich, nie dbając o własne bezpieczeństwo.
  Przedziwne jest to, że choć Jan był największym z proroków, to jednak jest mniejszy od najmniejszego w Królestwie Niebieskim. Nikt o własnych siłach nie jest zdolny wejść do Królestwa Niebieskiego. Prawo starotestamentalne było wychowawcą, lecz na podstawie doskonałego przestrzegania Prawa nikt nie będzie zbawiony. Prawo uświadamia człowiekowi jego grzeszność. Zbawienie jest darem otrzymanym przez Jezusa Chrystusa, przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Udział w Królestwie Niebieskim jest możliwy dzięki darmowemu obmyciu we Krwi Chrystusa, którego doświadczamy podczas chrztu świętego.
  Panie Jezu Chryste, który przychodzisz aby nas zbawić, daj nam ochrzczonym, zanurzonym w Twojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu, uświadomić sobie na nowo wielkość i darmowość Twego daru: zaproszenia do Królestwa Niebieskiego. Niechaj nasza świadoma odpowiedź na ogrom Twego miłosierdzia, objawia się w naszych słowach i czynach codzienności. Daj nam Panie, idąc za przykładem Jana Chrzciciela, odwagę stawania w prawdzie i po stronie Prawdy, byśmy nie byli przyczyną zamętu we współczesnym świecie i nie wątpili wśród życiowych porażek, lecz słuchając Twego słowa, trwając na modlitwie i odnawiając się przez udział w sakramentach, stawali się czytelnymi znakami Twojej obecności.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.