PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

IV Niedziela Adwentu

Sobota, 18 grudnia 2010 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

IV Niedziela AdwentuPo zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienna za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.


A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy ”Bóg z nami”.
  Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie. Mt 1,18-24

 Fascynuje mnie to, w jaki sposób Pan Bóg, realizuje swoje plany miłości względem całej rodziny ludzkiej. Wybiera człowieka – zwykłego, prostego, normalnego. Plany Boże zawsze przekraczają możliwości ludzkiego serca i umysłu. A Bóg nie odbiera człowiekowi samodzielnego myślenia i wolnego decydowania. Proszę zwrócić uwagę, że Bóg całkowicie akceptuje logiczne rozumowanie Józefa, Jego pragnienie wierności wobec Prawa, ocalenia Brzemiennej – zaręczonej z nim Maryi i płynącą stąd decyzję. Dopiero gdy ten proces nastąpił w umyśle i woli Józefa, Bóg objawia Mu swoje plany. Nie wymaga ślepego posłuszeństwa, jak niektórzy uważają, mówiąc tu i ówdzie, że wiara wiąże się z negacją rozumu i własnej, wolnej woli. Bóg przeprowadzając swoje plany traktuje człowieka na równi ze sobą – jako istotę wolną i rozumną. Anioł objawiając Józefowi Boże zamiary, całkowicie przekraczające możliwości czysto ludzkie, rozpoczyna przemowę od słów: „Nie bój się!” Zgodnie z najgłębszym, własnym przeświadczeniem Józef otrzymuje od samego Boga potwierdzenie, że Maryja jest prawą kobietą, a Dziecko w Jej łonie jest poczętym przez Ducha Świętego Synem Boga. Młodziutka Dziewczyna Izraelska, narzeczona Józefa, też musiała stanąć przed trudnym dylematem. Zaufała Bogu! Bo to Bóg sam dopełnia dzieła miłości i dociera do najgłębszych pokładów ludzkiego umysłu, serca i woli: przedstawia plan i czeka na wolną decyzję człowieka. To piękne, że Józef podjął decyzję, która po ludzku była najwłaściwszym rozwiązaniem: ochronić Maryję przed zniesławieniem, oddalić Ją z powodu świadomości, że to „nie ja jestem ojcem dziecka”. Teraz Bóg prosi Narzeczonego Maryi, by wyszedł poza horyzont własnych możliwości i zobaczył, że został zaproszony do planu przekraczającego jedno pokolenie i małe miasteczko. Zabranie Maryi do siebie i nadanie imienia Chłopcu, oznaczało bycie dla Niego ziemskim ojcem i zapewnienie Mu pochodzenia z rodu Dawida. Anioł objawia Józefowi zamiary Boga względem Poczętego i ukazuje w tych wydarzeniach realizację Bożych obietnic zawartych w proroctwach z księgi Izajasza.
 Józef uświadamia sobie, że faktycznie Bóg stale jest blisko człowieka i przeprowadza plany miłości względem zabłąkanej rodziny ludzkiej, a my ludzie jesteśmy przez Niego zapraszani do uczestnictwa w „wielkich rzeczach”. I tu pojawia się pokora Józefa: zna prawdę o sobie i swoje możliwości, lecz także zna prawdę o Bogu i Jego możliwościach. Dlatego w fałszywej pokorze, będącej jedynie fasadą pysznej samowystarczalności, nie mówi: „nie dam rady, ja się nie nadaję”, lecz wypowiada Bogu swoją decyzją, tak samo jak Jego Narzeczona, FIAT.
 Boże! Miłośniku człowieka! Daj nam odwagę, byśmy się nie bali mówić: TAK na Twoje plany względem każdej i każdego z nas, aby i w naszych czasach dokonywało się w ludzkich sercach BOŻE NARODZENIE.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.