PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Niedziela, 3 kwietnia 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTUJezus przechodząc ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: „Idź, obmyj się w sadzawce Siloe”, co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc. A sąsiedzi i ci, którzy przedtem widywali go jako żebraka, mówili: „Czyż to nie jest ten, który siedzi i żebrze?”. Jedni twierdzili: „Tak, to jest ten”, a inni przeczyli: „Nie, jest tylko do tamtego podobny”. On zaś mówił: „To ja jestem”.


Zaprowadzili więc tego człowieka, niedawno jeszcze niewidomego, do faryzeuszów. A dnia tego, w którym Jezus uczynił błoto i otworzył mu oczy, był szabat. I znów faryzeusze pytali go o to, w jaki sposób przejrzał. Powiedział do nich: „Położył mi błoto na oczy, obmyłem się i widzę”.

Niektórzy więc spośród faryzeuszów rzekli: „Człowiek ten nie jest od Boga, bo nie zachowuje szabatu”. Inni powiedzieli: „Ale w jaki sposób człowiek grzeszny może czynić takie znaki?”. I powstało wśród nich rozdwojenie. Ponownie więc zwrócili się do niewidomego: „A ty, co o Nim myślisz w związku z tym, że ci otworzył oczy?” Odpowiedział: „To jest prorok”.

Na to dali mu taką odpowiedź: „Cały urodziłeś się w grzechach, a śmiesz nas pouczać?”. I precz go wyrzucili.

Jezus usłyszał, że wyrzucili go precz, i spotkawszy go rzekł do niego: „Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego?”. On odpowiedział: „A któż to jest. Panie, abym w Niego uwierzył?”. Rzekł do niego Jezus: „Jest nim Ten, którego widzisz i który mówi do ciebie”. On zaś odpowiedział: „Wierzę, Panie!” i oddał Mu pokłon.

/J 9,1.6–9.13–17.34–38/

Wydaje się, że jednym z podstawowych problemów współczesnego człowieka jest brak samodzielnego myślenia. Nie wiadomo do końca kto ustala co jest politycznie poprawne, a co nie. Często podstawowe prawo naturalne, które każdy człowiek może odkryć, używając własnego rozumu oraz obserwując siebie i świat, określa się jako nakazy i zakazy płynące z religijności. Wielość i różnorodność wyznań sprawia, że żadne normy moralne nie mogą być określane jako obiektywne, a więc obowiązujące wszystkich, gdyż w ten sposób odbierały by nowoczesnemu człowiekowi wolność. Jan Paweł II przypominał, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Wiara bez rozumu staje się zabobonem, a rozum bez wiary może stać się niewolnikiem fałszywych ideologii, które deklarując się jako neutralne wyznaniowo, ostatecznie odwracają się przeciw człowiekowi, stając w sprzeczności z jego naturą. Człowiek uzdrowiony z dzisiejszej Ewangelii dał wiarę słowom Jezusa, wypełnił proste polecenie, wykonując co było dla niego możliwe i doświadcza uzdrowienia. Logicznie myśląc dochodzi do wniosku, że ten, który mu to uczynił jest prorokiem, bo władzą pochodzącą od Boga uzdrowił go z choroby. Jezus otwierając mu oczy ciała, otwiera też oczy jego duszy. Niewidomy od urodzenia odzyskuje wzrok i widzi Jezusa, który mu się objawia jako Mesjasz. Logiczne myślenie i wiara idą w parze. Jezus dając siebie poznać wzywa do aktu wiary. Faryzeusze sami ustalili: po pierwsze: kto uzna Jezusa za Mesjasza zostaje wyłączony z synagogi, po drugie: Jezus jest grzesznikiem, a kto by sądził inaczej zawsze może być wyśmiany i uznany za nierozumnego z powodu wrodzonej ułomności. Jeżeli fakty przeczą – to tym gorzej dla faktów. Trzeba je właściwie przedstawić, zinterpretować i zaraz nabierają medialnej poprawności.
 Panie Jezu pomóż nam byśmy nie wymyślali Ciebie w naszej wyobraźni i nie narzucali Ci co masz czynić, lecz poznając Ciebie takim jakim się dałeś poznać, uznali w Tobie Zbawiciela świata. Obyśmy wyznawali wiarę w Ciebie, a prawo moralne zapisane w naszych sercach odkryli i uznali za wielki dar, będący wskazówką do szczęśliwego życia.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.