PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

VI Niedziela Wielkanocna

Niedziela, 29 maja 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

VI Niedziela WielkanocnaJezus powiedział do swoich uczniów: "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widziani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.


Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, po­nieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie”.

(J 14, 15 – 21)

Dziś gdy mówi się o miłości, przede wszystkim mówi się o uczuciu: „Darzę ją uczuciem miłości”, albo też „niestety musimy się rozejść, bo ja do niej (do niego) już nic nie czuję”. Ale przecież uczucia są zmienne i niezależne od woli człowieka. Człowiek rozumem rozeznając co jest dobre, nakazuje woli to czynić i angażuje w to swoje emocje i uczucia. Uczucia są niezbywalnym elementem zdrowej miłości, ale nie są jej fundamentem! Jakimż wielkim dramatem jest, gdy ktoś nazywając swoją postawę miłością, żąda od ukochanej osoby odwzajemnienia, które wiążę się z łamaniem Dekalogu, łamaniem sumienia! Jakże rozdzierające serce musi być zachowanie człowieka, który nie potrafiąc zapanować nad swoją pożądliwością, traktuje drugiego jako przedmiot, który powinien spełniać jego nieujarzmione kaprysy i fantazje. Taka postawa często jest poparta słowną, psychiczną, a nawet fizyczną przemocą. Może także w imię fałszywej miłości dojść do spotkania „dwóch egoizmów”, które szukając tylko własnego „ja”, nieustannie obwiniają jeden drugiego za niepowodzenia w ich związku.

Jezus przypomina nam w Ewangelii, że sprawdzianem miłości prawdziwej jest wypełnianie Bożych przykazań! I owszem już w Starym Testamencie Dekalog był wychowawcą, gdyż przekonywał ludzi o ich grzechach i zarazem pomagał odkryć bolesną prawdę, że człowiek o własnych siłach nie jest wstanie spełnić wymagań prawa i zasłużyć na zbawienie! Jezus daje nowe przykazanie, byśmy się miłowali, jak on nas umiłował. Miłość Boga do człowieka jest darem zupełnie darmo danym i nie zasłużonym przez człowieka! Objawił nam tę miłość Jezus umywając uczniom nogi i umierając w męczarniach na krzyżu! On umiłował nas, pozwalając sobą pogardzić bez reszty! Cóż za szalona miłość, która nie szuka swego i nie pamięta złego!

Przyjmując prawdę o Miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie, człowiek może odpowiadać także miłością, jednak do tego uzdalnia go tylko sam Bóg przez Ducha Świętego. Kto nie otwiera się na tę prawdę, odczytuje przykazania jako zbiór nakazów i zakazów ograniczających ludzką wolność i odbierających człowiekowi możliwość prawdziwego miłowania.

Panie! Udzielaj nam swego Ducha, byśmy w Jego Świetle odczytywali Twoją pośród nas obecność i pozwalali, aby Boża miłość rozlewał się w naszych sercach, uzdalniając nas do wypełniania przykazań! Żyj Panie w nas i czyń cuda swojej miłości według Twojego odwiecznego zamysłu!

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.