PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

41. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Sobota, 11 czerwca 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

41. Niedziela Zesłania Ducha ŚwiętegoWieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: „Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.


A Jezus znowu rzeki do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

J 20,19–23

Sytuacja w której znajdują się Apostołowie, po ludzku, jest całkowicie beznadziejna! Oto ich Mistrz został zabity. Wprawdzie zapowiadał, że będzie cierpiał i zostanie zamordowany, jednak oni nie dopuszczali do siebie takiej możliwości przebiegu wydarzeń– Piotr nawet Jezusa upominał, gdy o tym mówił. Teraz są przepełnieni lękiem, obawą o własne życie, bo skoro Żydzi w ten sposób pozbyli się Nauczyciela, to teraz dokończą dzieła rozprawiając się z Jego uczniami. Z pewnością mieli także w sobie poczucie własnej kompromitacji spowodowanej zdradą Mistrza oraz opuszczeniem Go w momencie Jego konania i śmierci. Myślę, że to bardzo ważne, abyśmy sobie to ciągle uzmysławiali. Trzeźwy realizm mówił: sytuacja beznadziejna! Bo chociaż Jezus zapowiadał swoje zmartwychwstanie, to przecież w żaden sposób nie mogli sobie tego wyobrazić. Teraz egzystencjalnie są pozbawieni jakichkolwiek szans.

Jakże często nie potrafimy wytrzymać tego napięcia, które w takich okolicznościach się pojawia. Każdy z nas z pewnością już nie jeden raz w swojej życiowej wędrówce, stanął przed ścianą nie do rozbicia, murem nie do przeskoczenia. Bezradność, bezsilność, pustka, po prostu nic się nie da zrobić.

Właśnie w taką sytuację, takie okoliczności, pośród takich ludzkich przegranych, wchodzi Jezus w sposób całkowicie nieprzewidywalny! Udziela im tego, czego najbardziej potrzebują właśnie teraz: pokoju, którego im świat dać nie może! To nie zwidy, halucynacje, mogą doświadczać zmysłami: pokazuje im ręce i bok! Ten sam Jezus, którego skatowano i zabito, teraz jest z nimi. I daje im najważniejsze zadanie: posyła ich, tak jak Go posłał Ojciec. Treścią ich posłania będzie to, co oni w tym momencie sami otrzymali: pokój serca płynący z przebaczenia grzechów. Owocem męki, śmierci, ale też i zmartwychwstania Jezusa jest NOWE STWORZENIE! Tchnął na nich, jak u początków stworzenia Bóg tchnął w Adama ducha ożywiającego. Teraz On, Jezus, Syn Boży, będący jedno z Ojcem, ludziom obumarłym na skutek konsekwencji grzechu pierworodnego i własnych grzechów, udziela Ducha Świętego. Oto zupełnie NOWA RZECZYWISTOŚĆ!

Stajemy się Nowym Stworzeniem dzięki potędze Bożej Miłości, Bożego Miłosierdzia. Duch Święty stwarza nas na nowo nieustannie w sakramencie pokuty i pojednania, który w tej ewangelicznej scenie został właśnie ustanowiony. Potrzeba przyjmowania Bożego przebaczenia i misja odpuszczania grzechów innym staje się tożsama z kapłaństwem ustanowionym podczas ostatniej wieczerzy.

Boże Dobry, który wszechświat stworzyłeś z tak wielką fantazją i polotem. Ty pozwalasz nam podziwiać Twoje dzieło stworzenia, które nie jest naszym pomysłem! Dodaj nam odwagi, byśmy nie ograniczali Twojej wspaniałomyślnej miłości i w sytuacjach po ludzku beznadziejnych przyzywali Twego Ducha, pozwalając Mu przede wszystkim stwarzać nas na nowo w systematycznej spowiedzi sakramentalnej. Przyjdź Duchu Święty...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.