PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

XIX Niedziela Zwykła

Niedziela, 7 sierpnia 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

XIX Niedziela ZwykłaGdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: „Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się”.


Na to odezwał się Piotr: „Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie”.
A on rzekł: „Przyjdź”.
Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie przyszedł do Je­zusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: „Panie, ratuj mnie”. Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: „Czemu zwątpiłeś, małej wiary?”. Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: „Prawdziwie jesteś Synem Bożym”. Mt 14,22–33

Tak jak w zeszłą niedzielę, tak i dziś Jezus odchodzi na miejsce osobne, aby być sam na sam z Ojcem. Chociaż inne były okoliczności: wtedy - po otrzymaniu informacji o śmierci Jana Chrzciciela, teraz - po cudownym nakarmieniu wielotysięcznej rzeszy ludzi. Widzimy wyraźnie, że Jezus swoim przykładem ukazuje to, co jest najgłębszym fundamentem Jego tożsamości: więź z Ojcem. Jest Synem Boga. Przyszedł objawić światu Jego miłość. Nie da się zrozumieć tego kim On jest w oderwaniu od relacji do Boga Ojca. Wśród różnorodnych zewnętrznych okoliczności dla Jezusa z Nazaretu komunia z Bogiem jest sprawą priorytetową.

Wszyscy którzy idą za Jezusem, przez Niego i dzięki Niemu, są zaproszeni do wejścia w tę najintymniejszą, najbardziej wewnętrzną, a zarazem stanowiącą o godności każdego człowieka, relację z Bogiem Ojcem. W Jednorodzonym Synu także i my stajemy się przybranymi córkami i synami Boga. Jesteśmy dziećmi Boga. Stwórca kosmosu otacza nas ojcowską troską. Wśród życiowych sukcesów oraz porażek Jego miłość i opieka nad nami, pozwalają nam zachować pokój serca i głęboką ufność.

Zdaje się, że właśnie tego dotyczyła lekcja jaką otrzymują Apostołowie. Pozornie Jezus zostawił ich samych na wzburzonym morzu, wśród przeciwności. Przybywa do nich w sposób zaskakujący: krocząc po jeziorze. Nie dziwi chyba nikogo fakt, że to jeszcze bardziej potęguje lęk uczniów. Jednak słowa Jezusa, kierowane do przebywających w łodzi, kolejny raz uświadamiają im, że ich Mistrz jest Synem Bożym i są Mu posłuszne wszelkie żywioły. Piotr bardzo szybko pojmuje tę prawdę i pragnie uczestniczyć w doświadczeniu swego Nauczyciela. Wierzy Jego słowom i także kroczy po wzburzonych falach. Odkrył moc wiary, a zarazem zobaczył jak bardzo jeszcze jego wiara nie jest ugruntowana. Widok silnego wiatru przestraszył go. Jakby wrócił znowu do oceny sytuacji według własnych możliwości, a przecież tak myśląc nie wychodziłby w ogóle z łodzi. Wiara, więź z Bogiem nie polega na jednorazowym zrywie, ale na stałej z Nim relacji, na ciągłym zwracaniu się do Niego, na porzucaniu własnej, pysznej samowystarczalności.

Pochylając się nad tym fragmentem Ewangelii, przypominam sobie tytuł książki – wywiadu rzeki, jaki przeprowadzono z naszym Metropolitą Arcybiskupem Damianem: „Ciągle tonę i chwytam Jezusa”. Bo być w komunii z Bogiem, to niejako ciągle na nowo wołać do Boga: „Panie ratuj!” i doświadczać Jego pewnej, wyciągniętej do nas dłoni.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.