PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

3 razy tak dla zdrowia

Wtorek, 13 września 2011 r.
Autor: Stowarzyszenie MANKO

3 razy tak dla zdrowiaObywatelska Koalicja „Tytoń Albo Zdrowie”, zrzeszająca 16 polskich organizacji pozarządowych, w tym Fundację „Promocja Zdrowia”, Stowarzyszenie MANKO oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, 8 września rozpoczęła obywatelską inicjatywę wysyłając listy do kandydatów na Posłów i Senatorów RP z pytaniem o ich wizję ochrony zdrowia i życia obywateli Polski. Udzielając odpowiedzi na 3 pytania politycy opowiedzą się „za” albo „przeciw” poprawie zdrowia mieszkańców naszego kraju.


Organizatorzy ogólnopolskiej akcji w związku z ogromnymi stratami ludzkimi oraz ekonomicznymi, jakie ponosi Polska z powodu czynnego i biernego palenia, proszą kandydatów głównych partii politycznych (PiS, PO, PSL, SLD, PJN, SDPL) o wypowiedź w tak ważnych dla dobra publicznego kwestiach, jak:

 • wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych,
 • całkowite zakazanie reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, w tym ich eksponowania w punktach sprzedaży, tak aby były one niewidoczne dla niepełnoletnich klientów,
 • zwiększenie środków przeznaczanych z budżetu państwa na finansowanie rządowego programu ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu.

Wszyscy kandydaci, którzy na powyższe pytania odpowiedzą 3 razy TAK zostaną uznani przez autorów listu za kandydatów troszczących się o zdrowie publiczne w Polsce. Lista tych kandydatów udostępniona zostanie opinii publicznej poprzez komunikaty medialne, stronę internetową www.tytonalbozdrowie.pl i media społecznościowe.

Co roku w Polsce z powodu palenia umiera ok. 70 000 osób. To tak, jakby z mapy Polski rokrocznie znikało miasto wielkości Suwałk. Dodatkowo, 2000 zgonów następuje w wyniku biernego narażenia na dym tytoniowy. Łącznie, to 217 razy więcej niż zmarło na całym świecie w wyniku zakażenia wirusem ptasiej grypy (H5N1) w latach 2003-2011. Te zatrważające statystyki 12-krotnie przewyższają ilość zgonów spowodowanych wypadkami drogowymi. To nieocenione straty ludzkie, ale Polska ponosi z tego tytułu również wysokie koszty ekonomiczne. Straty ekonomiczne państwa związane z przedwczesną śmiercią (na skutek czynnego oraz biernego palenia tytoniu) 43 000 konsumentów i pracowników szacowane są w Polsce na ok. 27 mld zł (to o ponad 6 mld więcej niż zanotowany w czerwcu deficyt budżetowy) i znacznie przekraczają wpływy z podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe (16 mld zł w 2009 r.).

Ochrona zdrowia obywateli to fundamentalne działanie na rzecz społeczno-ekonomicznego rozwoju Polski. Poprawa zdrowia publicznego, rozumiana nie tylko jako doraźna interwencja, ale przede wszystkim jako ochrona przyszłych pokoleń i podstawowy warunek dobrobytu obywateli, a tym samym państwa, powinna być politycznym priorytetem parlamentarzystów. Czy kandydaci na posłów i senatorów chcą zadbać o należytą ochronę zdrowia i życia swoich obywateli? Opinia publiczna powinna to wiedzieć.

List do kandydatów na posłów i senatorów.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
 • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
  25 zł
 • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
  35 zł
 • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
  100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.