PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

XXIX Niedziela Zwykła

Sobota, 15 października 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

XXIX Niedziela ZwykłaFaryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?”.


Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: „Czemu Mnie kusicie, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową”. Przynieśli mu denara.
  On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?”.
  Odpowiedzieli: „Cezara”.
  Wówczas rzekł do nich: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

Mt 22,15–21

Człowiek stawia pytania, chcąc się dowiedzieć czegoś, od kogoś mądrzejszego od siebie. Słucha odpowiedzi, by powiększyć zasób wiedzy, poszerzyć horyzonty myślenia.
 Są także pytania, które stawiamy, by sprawdzić czyjąś wiedzę. Nauczyciel odpytuje w szkole, by poznać w jakim stopniu uczeń opanował obowiązujący go materiał, by ocenić, skorygować i ewentualnie wskazać na braki.
 Są też pytania, które prowokują do myślenia. Mistrz pyta uczniów, by pobudzić w nich pragnienie poszukiwania i odkrywania prawdy, ucząc w ten sposób samodzielnego myślenia.
 Są jednak i takie pytania, które stawia się tylko po to, by usłyszeć potwierdzenie własnej tezy, własnego światopoglądu, co więcej, by wmówić komuś coś, co go skompromituje, kiedy wyczuwam, że jego samodzielne myślenie zagraża mojej pozycji.
 Faryzeusze poczuli się dotknięci przypowieściami Jezusa. Stał się dla nich niebezpieczny, gdyż obnażał ich obłudę i stanowił zagrożenie dla ich władzy. Pytają, by podchwycić, przyłapać Jezusa na słowie i odchodzą zmieszani. Odpowiedź Jezusa przekraczała ramy ich ciasnego myślenia, a oni nie chcieli poznać prawdy, nie chcieli zmienić swego postępowania.
 W jaki sposób stawiam pytania Jezusowi? Czy pragnę poznawać Jego Prawdę, by stale na nowo podejmować trud własnego nawrócenia?
 Panie! Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem. Ty masz słowa życia wiecznego.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.