PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Uroczystość Chrystusa Króla

Sobota, 19 listopada 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Uroczystość Chrystusa KrólaJezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: »Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie«.


Wówczas zapytają sprawiedliwi: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?«.
  Król im odpowie: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«.
  Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: »Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
  Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie«.
  Wówczas zapytają i ci: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?«.
  Wtedy odpowie im: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili«.
  I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”. Mt 25,31–46


 Opowiadał mi przyjaciel, że oglądał film dokumentalny produkcji niemieckiej o życiu i działalności bł Matki Teresy z Kalkuty. Przedstawiono Ją jako fanatyczkę religijną wykorzystaną przez media i hierarchię kościelną. Wypalona babcia szukająca Boga w trędowatych i umierających Kalkuty. Bł Jan Paweł II powiedział do Niej: „Nawróć cały świat...” Ona do swoich sióstr mówiła: „Obmywając rany umierającym, obmywacie je Chrystusowi” Autorzy produkcji upatrywali w tych słowach zachętę do szaleństwa. Mój rozmówca doszedł do konkluzji: Potrzeba serca otwartego na Ewangelię, aby zrozumieć, że Bóg objawił się i króluje w niedostatku, braku, ubóstwie. Może warto niekiedy w Imię Chrystusa przegrać w pojęciu świata i własnych ambicji, aby zyskać nieskończenie wiele?
  Zakończył pytaniem, które wraca do mnie, gdy spoglądam na Chrystusa Króla, Króla Ukrzyżowanego. Jaki inny król byłby wstanie tak się uniżyć i ogołocić: będąc niewinnym, pozostaje bezbronnym wobec manipulowanego tłumu, który głosami większości wydaje wyrok: „Ukrzyżuj Go!”. Tak właśnie Chrystus Król, w sposób nieprawdopodobny pozostaje bliski także tym, którzy dopuścili się wielkich nieprawości. Z wysokości krzyża pragnie zwyciężać, wprowadzając do swego Królestwa przegranych w oczach świata, a może i we własnych oczach, którzy jednak wpatrując się w Jego udręczone oblicze i krwawiące serce, uznają własny grzech i zwracają się do Niego po ratunek. Król triumfuje obwieszczając: „Dziś będziesz ze mną w raju”.
 Także i my, świętując Uroczystość Chrystusa Króla, wpatrzeni w przykład bł Matki Teresy z Kalkuty, możemy służyć Chrystusowi w drugim człowieku, pamiętając, że w ten sposób Jemu służymy, Jego naśladujemy i Jemu pozwalamy królować. Tak postępując wspólnie będziemy głosić światu Chrystusa Króla Ukrzyżowanego, który jest Drogą do Zmartwychwstania, do Wiecznego Królestwa.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.