PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Boże Narodzenie

Sobota, 24 grudnia 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Boże NarodzenieNa początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię.Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego.


Nie był on światłością,
lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości.
Była Światłość prawdziwa,
która oświeca każdego człowieka,
gdy na świat przychodzi.
Na świecie było Słowo,
a świat stał się przez Nie,
lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności,
a swoi Go nie przyjęli.
Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi,
tym, którzy wierzą w imię Jego,
którzy ani z krwi,
ani z żądzy ciała,
ani z woli męża,
ale z Boga się narodzili.
Słowo stało się ciałem
i zamieszkało między nami.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.
Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: „Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.  (J 1,1-18)

  Jaki jest Bóg? Nie musimy wymyślać odpowiedzi na to pytanie. Pragnieniem Boga było i jest być między nami, dając siebie poznać. Rozbił namiot pośród nas, a więc jak inni izraelscy pasterze zbudował dom pośród stale pielgrzymującego narodu. Ten dom buduje zawsze tam gdzie jest człowiek. Bo dom, to nie przede wszystkim budynek, mieszkanie, miejsce. Dom to wspólnota kochających się osób. Na drugim planie są warunki lokalowe. W grocie betlejemskiej warunki były liche, lecz była miłość wyrażona przede wszystkim przez obecność. Święty Józef, nie kierując się chorymi ambicjami, pozostaje przy Maryi. Nie starał się na siłę dowodzić swojej męskości, szukając miejsca po gospodach, lecz wiedział, że bardziej od jakości warunków lokalowych, liczy się bliskość osoby kochanej – Jego miejsce jest przy Niej...
  Jaki jest Bóg Wszechmogący? Jest bezbronnym niemowlęciem, zwykłym człowiekiem, potrzebującym ludzkiej opieki i pomocy... Odwieczny wchodzi w czas, Wszechmocny jest bezbronny, Otwarty na grzeszników, nie znajduje gościny wśród nich, Ojciec wszystkich rozbraja swoją dziecięcą bezsilnością.
 Bóg stając się Niemowlęciem w Grocie Betlejemskiej ukazuje wyraźnie, że miarą boskości jest człowieczeństwo. Niechaj nasze wspólnoty kościelne, celebrując Eucharystię, stają się domowymi wspólnotami, w których każdy człowiek czuje się u siebie, a źródłem miłości pozostaje Niemowlę pod postacią eucharystycznego chleba.
 Błogosławionych Świąt Narodzenia Pana!!!

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.