PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Wiadomości

III Niedziela Zwykła

Sobota, 21 stycznia 2012 r.
Autor: ks. Michał Anderko

III Niedziela ZwykłaGdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi”. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.


Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim.     Mk 1,14-20

Nawrócenie i wiara w Ewangelię są ze sobą ściśle powiązane.
Kiedy mówimy o Kościele, że jest On DOMEM, to w sposób szczególny musimy sobie sami, każdy bez wyjątku, postawić pytanie: JAKIM JESTEM DOMOWNIKIEM? Czy moja postawa - słowa i czyny - są wyrazem stałego nawracania się i pogłębiania wiary w Ewangelię?
Głównym problemem Kościoła jest słaba wiara Jego członków, zarówno duchownych jak i świeckich. Te słowa kieruję w pierwszym rzędzie do siebie samego. Ciągle się łapię na tym i widzę to wokoło, że głoszona Ewangelia jest Dobrą Nowiną, Piękną Nowiną, lecz konkret życia, brutalność codzienności, motywacja zwyczajnych decyzji kierują się jakby zupełnie inną logiką.
To co czynili Apostołowie nad jeziorem było dobrą sprawą: pracowali uczciwie, zarabiali na życie, a jednak zostawili to wszystko, także i ojca, i poszli za Jezusem, pozostawiając niejako najemnikom swoją własność. Św. Łukasz w paralelnym tekście opisuje jeszcze dokonany cud połowu ryb po całonocnym, bezowocnym trudzie.
Nawrócić się, to między innymi, na serio uwierzyć w słowa Jezusa, ze świadomością, że mają one moc przemieniać konkret naszej egzystencji; dotyczą mojego i Twojego życia, moich i Twoich spraw, także tych najbardziej osobistych.
Dziś do bólu jest głoszona ideologia „Zosi – Samosi” – pysznej samowystarczalności, w której wszystko muszę sam zrobić, załatwić, wykombinować, a Boga tylko proszę o błogosławieństwo.
Nawrócenie to codzienne, natychmiastowe porzucanie własnych sieci, łodzi, krewnych, najemników i postawienie na MOC SŁÓW JEZUSA. I tu nie chodzi o fizyczne oddalenie, choć i do tego może Jezus wzywać niektórych. Tu chodzi o myślenie, mentalność, podejmowanie decyzji, motywację czynów.
Panie, w mocy Twego Ducha uzdalniaj nas nieustannie do stałego wysiłku nawracania, słuchania i wypełniania słów Ewangelii, abyśmy w ten sposób przyczyniali się do coraz piękniejszego wizerunku KOŚCIOŁA JAKO DOMU.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.