PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Wilno

Wiadomości

ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W WILNIE

Wtorek, 21 maja 2019 r.
Autor: Ks. Władyslaw Zarebczan

ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W WILNIENa Podhale powrócili uczestnicy XXII Światowych Rekolekcji Podhalańskich. W tym roku odbyły się one w stolicy Litwy, Wilnie. Wzięło w nich udział ok. 120 osób z Polski, Niemiec, Francji, Austrii i U.S.A. Tematyka rekolekcji była poświęcona wielokulturowości i tolerancji Polaków na przestrzeni dziejów. Wielu z nas z niepokojem zadaje sobie pytania: skąd teraz tyle podziałów wśród nas, tyle złości, uprzedzeń i braku szacunku dla naszych bliźnich? Kłócimy się o byle bzdury, obrażamy jedni drugich, a potem …. jakby nigdy nic, spokojnie idziemy do kościoła i przyjmujemy Komunię św. Jakże często zapominamy, że największym i najważniejszym przykazaniem w naszej religii jest miłość.


Co się stało z naszą tolerancją, otwartością na drugiego człowieka? Przez wieki żyli z nami w pokoju Żydzi, prawosławni, luteranie, muzułmanie, a teraz, często nie możemy się dogadać we własnej rodzinie. Potrzeba wielkiej modlitwy, refleksji i czynów na miarę dzisiejszych wyzwań. Dlatego dużo się modliliśmy, sprawowaliśmy Msze św., słuchaliśmy mądrych ludzi i dyskutowaliśmy na te tematy.

W drodze do Wilna zatrzymaliśmy się na nocleg w Białymstoku. Zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy od położonego na wzgórzu kościoła św. Rocha, który jest pomnikiem wdzięczności Polaków  za odzyskanie niepodległości. Na wysoką ponad 80 metrową wieżę, z której widać panoramę całego miasta wyszedł nawet nasz senior, prawie 90-letni o. Leon Knabit. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawiliśmy Mszę św. i modliliśmy się przy relikwiach błogosławionego ks. Michała Sopoćki.

Następnego dnia wzięliśmy udział w Eucharystii w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP oraz odwiedziliśmy prawosławną Katedralną Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy. Spacerem przeszliśmy po starówce Białegostoku, podziwiając min. zespół pałacowo-parkowy Branickich oraz pasaż Rynku Kościuszki z jego charakterystyczną zabudową. Wielu z nas było po raz pierwszy w Białymstoku i nie spodziewało się jak pięknym, czystym, otwartym i gościnnym jest to miasto i ludzie tam żyjący.  

Po drodze do Wilna wstąpiliśmy na nabożeństwo do kolegiaty św. Antoniego Padewskiego w Sokółce gdzie miał miejsce Cud Eucharystyczny. Na miejsce naszych rekolekcji, do hotelu Panorama dotarliśmy w godzinach wieczornych czasu litewskiego. W tym roku uczestnicy rekolekcji wysłuchali czterech wykładów: ”Tolerancja czy indyferentyzm?” (o. Leon Knabit, O,S.B.), „Dialog podstawą tolerancji” i „Solidarność wyrazem tolerancji”(ks. Prof. Henryk Skorowski, S.D.B, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego), oraz ”Multi-kulti. Problem współczesnej Europy widziany z perspektywy Niemiec” (ks. Jacek Styrczula, S.D.B.). Były też dwa ciekawe spotkania z Polakami żyjącymi na Litwie, panem Zygmuntem Klonowskim i jego synami Rajmundem i Władysławem.

W środę 8 maja uczestniczyliśmy w Eucharystii w Sanktuarium Ostrej Bramy, której przewodniczył Metropolita Białostocki, ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda, S.A.C. Zagrała góralska muzyka i zabrzmiał mocny śpiew, który wzruszył do łez obecnych tam Polaków. Kapelę w tym roku stanowili Zbigniew Wałach z Istebnej, Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki, Janina i Janusz Lassak-Helios z Zakopanego. Po Mszy św. zwiedziliśmy Wileńską Starówkę oraz jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu.

Niezwykłych przeżyć dostarczyło uczestnikom rekolekcji całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy), w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej przez malarza Eugeniusza Kazimirowskiego.

Nie sposób pominąć także modlitwy na cmentarzu na Rossie, który jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Znajduje się tam min. grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej oraz urna z sercem jej syna, Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędziliśmy poza Wilnem będącym bazą naszych rekolekcji. W tym roku odwiedziliśmy Troki; dawną stolicę Litwy ze słynnym zamkiem księcia Witolda. Tam podziwialiśmy charakterystyczne budowle Karaimów i skosztowali ich przepysznej kuchni.

W drodze powrotnej złożyliśmy wizytę polskim Tatarom we wsi Bohoniki, odwiedzając tamtejszy meczet i odmienny od naszych cmentarz muzułmański. Mszę św. odprawiliśmy w Sanktuarium Świętej Wody i jeszcze raz zatrzymaliśmy się w gościnnym hotelu “Dwór Czarneckiego” u wrót Białegostoku.

Reasumując, tegoroczne rekolekcje stały się świetną okazją do poznania Wilna, przepięknych (choć mocno zniszczonych przez zawieruchy polityczne) kościołów i pałaców,  śladów kultury i dziedzictwa narodowego Polski. Zapoznaliśmy się również z problemami żyjących na Litwie Polaków. Bardzo ważna była refleksja nad tolerancją, dialogiem i solidarnością oraz aktualnymi wyzwaniami, przed którymi stoi współczesne pokolenie Polaków.

Następne, XXIII Światowe Rekolekcje Podhalańskie, jeśli Bóg pozwoli, odbędą się w 2020 r. w Medjugorie. Już dziś serdecznie na nie zapraszają organizatorzy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.