PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ząb

Zaproszenia

Uroczystość konsekracji kościoła pw. Św. Anny w Zębie

Sobota, 17 września 2011 r.
Autor: GCI Poronin

Uroczystość konsekracji kościoła pw. Św. Anny w ZębieUroczystość konsekracji kościoła pw. Św Anny w Zębie, której dokona Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, odbędzie się w sobotę 17 września o godz. 18:00.


Ząb – najwyżej położona parafia w Polsce 1013 m n.p.m.

Parafię Św. Anny w Zębie erygował swoim dekretem Metropolita Krakowski Książe Kardynał Adam Stefan Sapieha w 1932r. Początki osadnictwa na naszym terenie sięgają jednak o wiele dalej w przeszłość, bowiem Zubów (późniejszy Ząb) został osadzony na podstawie przywileju lokacyjnego z dnia 25 kwietnia 1620r., potwierdzonego wolą króla Zygmunta III Wazy trzy lata później w Warszawie. Już w akcie lokacyjnym przewidziano zabezpieczenie potrzeb przyszłego kościoła. Zanim jednak budowę kościoła rozpoczęto, Ząb należał do parafii w Szaflarach, a od 1827 roku w Poroninie.
W 1915r. – w warunkach I wojny światowej – i po pożarze kościoła w Poroninie, Zębianie podjęli trud budowy własnej świątyni. Działał tu bardzo aktywnie Komitet Kościelny, a ofiarność mieszkańców była imponująca. W roku 1921 kościół był już gotowy i poświęcony, a budowa plebanii i przygotowania do urządzenia cmentarza – rozpoczęte i realizowane.

Od tego czasu upłynęło jednak ponad 10 lat, zanim wspomniany dekret kardynała Sapiehy umożliwił funkcjonowanie parafialnej wspólnoty ze św. Anną – chrześcijańskim ideałem kobiety: mamy i babki - jako Patronką.

Pierwszym administratorem, a później proboszczem został w 1932r. Ks. Wiktor Błotko. Po jego odejściu z początkiem 1941r. do Zębu skierowany został ks. Ludwik Mizera, który pozostawił tu 45 lat swego życia i kapłańskiej posługi, ale również społecznej aktywności dla dobra wsi i parafii. W roku 1983 nowym proboszczem został wcześniejszy wikariusz Ks. Stanisław Pardyl, zmarły pięć miesięcy temu, którego staraniem m. in. została wybudowana kaplica cmentarna poświęcona w 2000r. przez biskupa Kazimierza Nycza.
Obecny ks. Proboszcz Kazimierz Sołtysik prowadzi naszą parafię od 2006r.
Od początku swojego gazdowania w Zębie z wielkim oddaniem i aktywnością dokłada skutecznych starań o wygląd cmentarza i naszej świątyni, dzięki czemu kościół w Zębie ciągle pięknieje, jest dumą parafii i przedmiotem podziwu turystów i gości.

Jego konsekracja to zwieńczenie wielopokoleniowego wysiłku duchowego i materialnego parafian, tych w kraju i tych rozsianych po świecie a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i po Europie. To niewątpliwy akt nobilitacji dla samego kościoła ale i całej parafialnej wspólnoty.


Przez Ząb przebiega słynny Szlak Papieski, po którym przejeżdżał pielgrzym wszechczasów Ojciec Św. Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1997r. – w drodze z Krzeptówek do Ludźmierza.

W progach najwyżej położonej parafii w Polsce 1013m n.p.m. witali Go licznie mieszkańcy Zębu, Gminy Poronin i okolicznych dziedzin, słowami: „Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba”.

Przez 10 lat stała tam drewniana wieżyczka papieska zbudowana spontanicznie, dosłownie w kilka dni na cześć Papieża Polaka.

Czas jednak – i wiatr halny – zrobiły swoje. Podczas jednej z wichur wieżyczka przewróciła się i uległa zniszczeniu. Miejsce naznaczone stopą Jana Pawła II jednak pozostało.

W ubiegłym roku z inicjatywy Wójta Gminy Poronin Bronisława Stocha powstał Społeczny Komitet Budowy Obelisku Papieskiego w Zębie pod przewodnictwem Małgorzaty Słodyczki.

Ze sprzedaży pamiątkowych cegiełek pozyskano część środków. Gmina Poronin również wsparła finansowo to dzieło. Teren pod obelisk użyczyła p. Jadwiga Zubek z synami z Chicago.

Zaprojektowane przez miejscowego architekta Krzysztofa Smolińskiego, za artystycznym pomysłem Wojciecha Pondela popiersie Papieża – zostało odlane w Krakowie (w pracowni odlewniczej), a prace kamieniarskie wykonał Zakład Jerzego Malarczyka ze Sławkowic. Odsłonięty w dniu 2.IV.2011r. dziś czeka na uroczyste poświęcenie.

Aktu poświęcenia dokona Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski w sobotę 17.IX.2011r. ok. godz. 20.15 bezpośrednio po konsekracji kościoła parafialnego w Zębie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ideę budowy obelisku wsparli finansowo, organizacyjnie i rzeczowo.

Obelisk Papieski w Zębie pozostanie wieczną pamiątką po historycznym przejeździe Jana Pawła II przez Ząb 7.IV.1997r. i wyrazem hołdu, szacunku i modlitewnej wdzięczności dla błogosławionego Polaka.

Do udziału w uroczystości wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.