PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ząb

Zaproszenia

Uroczystość konsekracji kościoła pw. Św. Anny w Zębie

Sobota, 17 września 2011 r.
Autor: GCI Poronin

Uroczystość konsekracji kościoła pw. Św. Anny w ZębieUroczystość konsekracji kościoła pw. Św Anny w Zębie, której dokona Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, odbędzie się w sobotę 17 września o godz. 18:00.


Ząb – najwyżej położona parafia w Polsce 1013 m n.p.m.

Parafię Św. Anny w Zębie erygował swoim dekretem Metropolita Krakowski Książe Kardynał Adam Stefan Sapieha w 1932r. Początki osadnictwa na naszym terenie sięgają jednak o wiele dalej w przeszłość, bowiem Zubów (późniejszy Ząb) został osadzony na podstawie przywileju lokacyjnego z dnia 25 kwietnia 1620r., potwierdzonego wolą króla Zygmunta III Wazy trzy lata później w Warszawie. Już w akcie lokacyjnym przewidziano zabezpieczenie potrzeb przyszłego kościoła. Zanim jednak budowę kościoła rozpoczęto, Ząb należał do parafii w Szaflarach, a od 1827 roku w Poroninie.
W 1915r. – w warunkach I wojny światowej – i po pożarze kościoła w Poroninie, Zębianie podjęli trud budowy własnej świątyni. Działał tu bardzo aktywnie Komitet Kościelny, a ofiarność mieszkańców była imponująca. W roku 1921 kościół był już gotowy i poświęcony, a budowa plebanii i przygotowania do urządzenia cmentarza – rozpoczęte i realizowane.

Od tego czasu upłynęło jednak ponad 10 lat, zanim wspomniany dekret kardynała Sapiehy umożliwił funkcjonowanie parafialnej wspólnoty ze św. Anną – chrześcijańskim ideałem kobiety: mamy i babki - jako Patronką.

Pierwszym administratorem, a później proboszczem został w 1932r. Ks. Wiktor Błotko. Po jego odejściu z początkiem 1941r. do Zębu skierowany został ks. Ludwik Mizera, który pozostawił tu 45 lat swego życia i kapłańskiej posługi, ale również społecznej aktywności dla dobra wsi i parafii. W roku 1983 nowym proboszczem został wcześniejszy wikariusz Ks. Stanisław Pardyl, zmarły pięć miesięcy temu, którego staraniem m. in. została wybudowana kaplica cmentarna poświęcona w 2000r. przez biskupa Kazimierza Nycza.
Obecny ks. Proboszcz Kazimierz Sołtysik prowadzi naszą parafię od 2006r.
Od początku swojego gazdowania w Zębie z wielkim oddaniem i aktywnością dokłada skutecznych starań o wygląd cmentarza i naszej świątyni, dzięki czemu kościół w Zębie ciągle pięknieje, jest dumą parafii i przedmiotem podziwu turystów i gości.

Jego konsekracja to zwieńczenie wielopokoleniowego wysiłku duchowego i materialnego parafian, tych w kraju i tych rozsianych po świecie a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i po Europie. To niewątpliwy akt nobilitacji dla samego kościoła ale i całej parafialnej wspólnoty.


Przez Ząb przebiega słynny Szlak Papieski, po którym przejeżdżał pielgrzym wszechczasów Ojciec Św. Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1997r. – w drodze z Krzeptówek do Ludźmierza.

W progach najwyżej położonej parafii w Polsce 1013m n.p.m. witali Go licznie mieszkańcy Zębu, Gminy Poronin i okolicznych dziedzin, słowami: „Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba”.

Przez 10 lat stała tam drewniana wieżyczka papieska zbudowana spontanicznie, dosłownie w kilka dni na cześć Papieża Polaka.

Czas jednak – i wiatr halny – zrobiły swoje. Podczas jednej z wichur wieżyczka przewróciła się i uległa zniszczeniu. Miejsce naznaczone stopą Jana Pawła II jednak pozostało.

W ubiegłym roku z inicjatywy Wójta Gminy Poronin Bronisława Stocha powstał Społeczny Komitet Budowy Obelisku Papieskiego w Zębie pod przewodnictwem Małgorzaty Słodyczki.

Ze sprzedaży pamiątkowych cegiełek pozyskano część środków. Gmina Poronin również wsparła finansowo to dzieło. Teren pod obelisk użyczyła p. Jadwiga Zubek z synami z Chicago.

Zaprojektowane przez miejscowego architekta Krzysztofa Smolińskiego, za artystycznym pomysłem Wojciecha Pondela popiersie Papieża – zostało odlane w Krakowie (w pracowni odlewniczej), a prace kamieniarskie wykonał Zakład Jerzego Malarczyka ze Sławkowic. Odsłonięty w dniu 2.IV.2011r. dziś czeka na uroczyste poświęcenie.

Aktu poświęcenia dokona Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski w sobotę 17.IX.2011r. ok. godz. 20.15 bezpośrednio po konsekracji kościoła parafialnego w Zębie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ideę budowy obelisku wsparli finansowo, organizacyjnie i rzeczowo.

Obelisk Papieski w Zębie pozostanie wieczną pamiątką po historycznym przejeździe Jana Pawła II przez Ząb 7.IV.1997r. i wyrazem hołdu, szacunku i modlitewnej wdzięczności dla błogosławionego Polaka.

Do udziału w uroczystości wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.