PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane- Dworzec Tatrzański

Góry

Z pasji do Gór...

Środa, 16 maja 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Zaproszenie do Dworca Tatrzańskiego24 maja 2012 r., w czwartek o godzinie 18.00, odbędzie się kolejny wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” pod tytułem "Z pasji do Gór...". Bohaterami spotkania będą: zdobywca ośmiotysięczników Nanga Parbat i Broad Peak Austriak Hermann Buhl, wybitny polski himalaista Wojciech Kurtyka oraz narciarze ekstremalni: Douglas "King" Coombs i Jean Marc-Boivin. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorami wieczoru są: Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.


Przedstawimy fragmenty biografii tych wybitnych ludzi gór i ich największe osiągnięcia.  Pokażemy samotne zmagania Buhla ze zmęczeniem i wysokością ponad 8000 metrów, w drodze na „Nagą Górę”, Nanga Parbat (8126 m) w 1953 r. Jego samotne, pierwsze wejście na ten trudny szczyt, nocleg w ścianie, i powrót do bazy były wyczynem, który wyprzedzał w sensie śmiałości tamtą epokę w dziejach himalaizmu. Buhl był także zdobywcą Broad Peaku, a zginął podczas zejścia ze szczytu Chogolisy, który jeden z alpinistów nazwał „Panną Młodą”, z racji niezwykłego piękna kształtów. Drugim motywem wieczoru będzie wspaniała droga Wojciecha Kurtyki na Gasherbrum IV i inne jego wybitne dokonania w Himalajach i Karakorum, zrealizowane w wielkim stylu. Trzecim skrajnie trudne zjazdy mistrzów narciarstwa ekstremalnego: Amerykanina Douga Coombsa i Francuza, Jeana Marca-Boivin. Obydwaj przesunęli granice ryzyka w narciarstwie ekstremalnym o kolejne stopnie trudności, np. Boivin dokonał zjazdu wschodnią ścianą Matterhornu, Aiguille Verte i Grandes Jorasses oraz wielu innych. Coombs – jedna z ikon amerykańskiego ski-extreme – odkrył dla narciarzy wspaniały masyw Chugash na Alasce, gdzie opady śniegu są jedne z największych na ziemi, a śnieg przylega nawet do najbardziej stromych stoków. Obydwaj narciarze dokonali zjazdów, które stały się ważnym przełomem w dziejach ski-extreme. Obydwaj zapłacili najwyższą cenę dla realizacji swojej pasji – cenę życia.

Spotkanie będzie też okazją do szukania odpowiedzi na wiele ważnych i trudnych pytań: gdzie są granice ryzyka we wspinaczce? jak daleko człowiek, w swojej górskiej pasji, może się posunąć? jakie ryzyko podejmie? jaka jest czasami cena tego ryzyka?  Po spotkaniu pokażemy fragmenty filmów górskich: filmu ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie o zdobyciu Nanga Parbat z 1953 r. w reż. Hansa Ertla oraz filmy o niebywałych wyczynach narciarzy ekstremalnych: Boivina i Coombsa. Filmy te pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Spotkania z Filmem Górskim.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.