Zakopane - Harenda
Kultura
Gorzkie Żale na jazzowo
Autor: Piotr Kyc
Wkrótce Święta Wielkanocne. Trwa wielki post podczas którego odprawia się Gorzkie Żale - wielkopostne nabożeństwa eucharystyczne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej. Ciekawy projekt muzyczny związany tematycznie z Gorzkimi Żalami zaproponował Jakub Hubicki - młody, zakopiański artysta. Opracował on jazzowe aranżacje melodii towarzyszących temu nabożeństwu. W efekcie 13 marca, w drewnianym, XVIII wiecznym kościele na Harendzie odbył się koncert zespołu Macieja Cisło i Jakuba Hubickiego Harmony Trejo pt. 'Gorzkie Żale na jazzowo’.
Podczas koncertu wykonano wszystkie sześć melodii Gorzkich Żali, w jazzowej aranżacji na trio – akordeon, kontrabas i gitarę. „ Poszczególne aranżacje były przeplatane wykonaniami autorskich utworów jazzowych, które są artystycznym skojarzeniem do tematu. Dopełniają one podniosłość przeżyć i subtelnie łączą Sacrum z profanum” - jak piszą autorzy koncertu.
Wielkopostna muzyka w aranżacji młodych muzyków wywarła na słuchaczach duże wrażenie.
Obecny podczas koncertu Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula podziękował artystom za muzyczne wprowadzenie w atmosferę Wielkiego Postu.
Jakub Hubicki Student akademii muzycznej w Katowicach w katedrze akordeonu. Współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem jako wykonawca i kompozytor. Współtwórca i członek zespołów ChuChu, Son in Love, Meeow, Tango Conspiration. Z akordeonem związany czternaście lat, za sobą ma edukacje w PSM w Nowym Targu, gdzie kończył także szkołę średnią. Pochodzi z Poronina i jest góralem, co wpływa na charakter wykonawstwa. Stylistyka jego gry balansuje pomiędzy klasyka, folklorem i jazzem.
Maciej Cisło Gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wykładowca na prestiżowych warsztatach w Muzycznej Owczarni w Jaworkach. W swoim dorobku artystycznym ma wiele koncertów m.in. na festiwalach w Polsce i za granicą. Jego największą inspiracją jest John Mclaughlin.
Bartek Chojnacki Gitarzysta basowy oraz kontrabasista jazzowy zakorzeniony w klasycznym, akustycznym brzmieniu kontrabasu. Czerpiąc z tradycji mistrzów instrumentu przetwarza muzykę na swój własny, nowoczesny sposób. Absolwent klasy kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Aktywny członek wielu wrocławskich projektów, m.in. Tomasz Wendt Quartet, Łukasz Bzowski Trio, z którymi odnosi sukcesy na festiwalach ogólnopolskich. Do największych z nich należą nagroda publiczności na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii z zespołem Freeway Quintet i indywidualna nagroda specjalna na festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze.
- Portfel I
Portfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
35 zł - Grafika Folk w ramce V
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - Ludowe etui na tablet III
Ludowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł