PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane - Harenda

Kultura

216. Wieczór na Harendzie: Logos Słowackiego

Wtorek, 13 grudnia 2022 r.
Autor: Piotr Kyc

216. Wieczór na Harendzie: Logos SłowackiegoStowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zorganizowało w dniu 10 grudnia 2022 roku 216. Wieczór na Harendzie. Przedostatni tegoroczny wieczór z cyklu "Wieczorów romantycznych na Harendzie" był rozmową wokół monografii Magdaleny Saganiak "Logos Słowackiego. Struktura myśli i tekstu”. Publikacja opisuje rozwój twórczości Słowackiego w ostatnim okresie życia poety, w latach czterdziestych, kiedy autor "Godziny myśli" wchodzi w fazę syntezy różnych wątków myśli ludzkiej i własnych doświadczeń wewnętrznych, ujętą w formy wizjonerskich poematów i dramatów.


MAGDALENA SAGANIAK – dr hab., prof. UKSW; kierownik Zakładu Metodologii Badań Literackich w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. Zajmuje się metodologią, teorią literatury oraz estetyką i historią romantyzmu. Autorka monografii: Mistyka i wyobraźnia, Warszawa 2000; Człowiek i doświadczenie wewnętrzne, Warszawa 2009; Strukturalizm. Pytania otwarte, Warszawa 2016, Logos Słowackiego. Struktura myśli i tekstu, Warszawa 2021. Prowadzi cykl konferencji i zbiorowych publikacji interdyscyplinarnych, dotyczących wspólnych kategorii doświadczenia ludzkiego. Inicjatorka i współredaktorka serii monografii "Interdyscyplinaria", wydawanej w Wydawnictwie Naukowym UKSW: Medytacja (z T. Kostkiewiczową, 2010); Nieskończoność (2017); Społeczeństwo polskie dziś. Samoświadomość – uznanie – edukacja (z Wydawnictwem NCK, 2018); Byt (2019); Czasoprzestrzeń (2020); Odpowiedzialność za słowo (2021). W przygotowaniu: Podmiot – tożsamość, świadomość, niepodległość / Subject – Identity, Consciousness, Independence. Zajmuje się także organizacją księgozbiorów naukowych, animacją amatorskiego ruchu literackiego i teatralnego oraz studenckiego ruchu naukowego (czasopismo internetowe "Las Rzeczy").


MACIEJ KOSZEWSKI – (ur.1993), absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, literaturoznawca. Jest autorem prac poświęconych twórczości poetów romantycznych, publikował m. in. w "Colloquiach Litterariach". W 2015 roku brał udział w projekcie "Świadkowie pokoju", którego owocem jest publikacja upamiętniająca ks. Korniłowicza, Stanisławę Grabską czy Ludwika Konińskiego. Od 2016 roku publikuje swoje wiersze w czasopiśmie "Las Rzeczy". Pracuje jako nauczyciel języka polskiego w liceum w Sulejówku i przygotowuje pracę doktorską poświęconą problemom genologii literackiej i aksjologii. Interesuje się twórczością Adama Mickiewicza oraz pisarzy rosyjskich srebrnego wieku. Należy do Warszawskiego Oddziału TLimAM.


Transmisja online na YouTube (kanał: Studio f/5.6: https://www.youtube.com/channel/UC5RIUgwSc297gTx7DU42YCA)
i na Facebooku (https://www.facebook.com/profile.php?id=100057162112349).
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.


Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie organizowane pod patronatem i we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.