PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Zakopane, Kościelisko, Poronin, Czarny Dunajec

Wiadomości

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!

Sobota, 12 listopada 2016 r.
Autor: Ks. Arkadiusz Zych, Maciej Stasiński, UG Czarny Dunajec

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!Na Podhalu odbyły się uroczystości poświęcone 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W serwisie Watra foto-relacje z Zakopanego, Kościeliska, Poronina i Czarnego Dunajca. W kościele parafialnym w Poroninie, władze samorządowe na czele z Wójtem Bronisławem Stochem, przedstawicielami OSP Gminy Poronin, Związku Podhalan oddział Poronin, młodzieżą i zgromadzonymi gośćmi i  parafianami - modlili się za Ojczyznę.


Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Arkadiusz Zych z Poronina wraz z  ks. Krzysztofem Matuszykiem z Nowego Bystrego. Po Mszy Świętej młodzież z Zespołu Szkół w Nowem Bystrem przedstawiła patriotyczny program. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na parafialny cmentarz gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej.


Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.  (ks. Piotr Skarga)


W 1918 roku, dokładnie 98 lat temu, Polska odzyskała niepodległość. Teraz w całej Polsce oddawany jest hołd bohaterom, którzy walczyli, oddali życie w walce o naszą Ojczyznę. Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się także w Gminie Czarny Dunajec. W kościele parafialnym w Czarnym Dunajcu pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona została okolicznościowa koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy gminy. Nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu.

Po mszy świętej odbył się Apel Poległych przygotowany przez 1. Podhalańską Drużynę Harcerzy "Orły" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Miętustwie. W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.
Tradycyjnie złożone zostały symboliczne kwiaty pod tablicą pamiątkową legionistów z Czarnego Dunajca przez Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Skarbnik Gminy Stanisławę Pilch i Sekretarza Gminy Michała Jarończyka oraz  Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisława Gonciarczyka i Radnych Krzysztofa Bartoszka i Kazimierza Mardułę.

W tym dniu kwiaty złożone zostały jeszcze pod Pomnikami Powstańców Chochołowskich w Chochołowie i Ofiar II Wojny Światowej w Odrowążu.

Gmina Czarny Dunajec, obchody odzyskania przez Polskę niepodległości od lat rozpoczyna parę dni wcześniej. Tradycja stało się, że w Szkole Podstawowej w Odrowążu odbywa się Powiatowy Konkurs Pieśni patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża. Komisja artystyczna przesłuchała w tym roku 319 uczestników z 33 szkół podstawowych, przedszkoli i placówek oświatowych, które zaprezentowały się w trzech kategoriach wiekowych.

W ramach czarnodunajeckich obchodów Święta Niepodległości w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbył się koncert laureatów IV Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża. Poprzedziło ją ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, których dokonali Przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego Anna Słodyczka, wizytator nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty Beata Cholewa i  Komendant Palcówki Straży Granicznej w Zakopanem mjr SG Wiesław Górski.

Podczas koncertu zaprezentowali się:
 płacze”
- Duet Zosia Gawron i Krystyna Kluska ze Szkoły Podstawowej w Pieniążkowicach - „Jesteśmy Polką i Polakiem”,
- Edyta Limanówka z Czarnego Dunajca – solistka Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Odpowiedz nam”
- Zuzanna Jachymiak – solistka z Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Szaflarach „Matko o czarnej twarzy”,
- Zespół „Wesoła Gromadka” z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu - „Jak długo na Wawelu”,
- Dominika Prylińska – solistka z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Jabłonce – oddział w Podwilku - „Białe Róże”
- Duet Kinga Czyrnek i Julia Strycharz ze Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Gołębi song”,
- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu - „Jesteśmy Polką i Polakiem”,
- Duet Natalia Gal i Paulina Jarząbek ze Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Moja Ojczyzna”,
- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu - „Płonie ognisko i szumią knieje”,
- Malwina Łaś – solistka Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Pieśń warszawka”.
Gminne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Radę Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oraz Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Odrowążu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.