PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane, Nowy Targ

Wiadomości

Na Podhalu szkolili się ginekolodzy

Poniedziałek, 4 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

dr hab. n. med. Marek Pietryga i dr n. med. Hubert Wolski - fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniach 31 marca do 2 kwietnia w Nowym Targu i Zakopanem odbywała się konferencję naukową "Praktyczna ultrasonografia w ginekologii i położnictwie" zorganizowana przez Sekcję Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Matki i Dziecka oraz Oddział Położniczo-Ginekologiczny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawla II w Nowym Targu. W ramach konferencji odbyły się także „Ultrasonograficzne warsztaty praktyczne w położnictwie” - jedne z największych w Polsce warsztaty dla lekarzy w tej dziedzinie, z nowatorską formuła kształcenia.


W warsztatach praktycznych w nowotarskim szpitalu uczestniczyło 45 lekarzy ginekologów z całej Polski. Pod okiem pięciu specjalistów przebadali oni aż 50 pacjentek. Kursem kierowali dr hab. n. med. Marek Pietryga i dr n. med. Hubert Wolski.

- Warsztaty to inicjatywa Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i doktora Huberta Wolskiego, ordynatora ginekologii w nowotarskim szpitalu. Jest to szkolenie typowo praktyczne. To właściwie ewenement w skali nawet światowej, gdyż takich szkoleń jest bardzo mało ze względu na trudności organizacyjne. Dzisiaj technika poszła do przodu i właściwie każdy ginekolog w swoim gabinecie ma aparat USG, ale nauczenie się tej specjalizacji jest dość trudne. Podczas warsztatów lekarze zdobywają praktyczne umiejętności, które potem sami doszkalają. Ma to wpływ na poprawę diagnostyki prenatalnej. Chodzi także o to, by lekarze wykorzystali w pełni możliwości sprzętu, którego jakość w Polsce jest już właściwie porównywalna z Europą i Ameryką – wyjaśniał dr hab. n. med. Marek Pietryga, przewodniczący Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

- W tym zawodzie jest potrzebny ogromny szacunek do wiedzy i do praktyki. To się realizuje właśnie podczas takich warsztatów i konferencji. Jest to potrzebne przede wszystkim dla naszych pacjentek, bo one są najważniejsze w działaniu każdego lekarza. Dlatego tak istotna jest strona praktyczna – uwagi i wskazówki trenerów, którzy przekazują nam swoje ogromne doświadczenie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, wiele osób przyjechało tu nawet z drugiego krańca Polski na kilkanaście godzin i wyjechało zabierając ze sobą wiedzę dla swoich pacjentek, dla swoich praktyk, do swoich szpitali – doktor Hubert Wolskipodkreślał znaczenie praktycznego szkolenia.

Część teoretyczna, czyli konferencja odbywająca się w zakopiańskim hotelu Belvedere, obejmowała omówienie kilkudziesięciu przypadków klinicznych, a więc odwoływała się także do konkretnego doświadczenia lekarskiego. W konferencji wzięło udział 50 wykładowców z całej Polski oraz ponad 300 uczestników. W otwarciu konferencji wziął udział m.in. dyrektor nowotarskiego szpitala Marek Wierzba oraz wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.