PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Sierpień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane-Tatry Zachodnie

Góry

Izba Lorii otwarta w schronisku na Hali Ornak

Wtorek, 26 sierpnia 2014 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wnętrze Izby, fot. Anna Gąsienica-DanielOd kilku lat Muzeum Tatrzańskie współpracuje z Anną i Grzegorzem Gąsienica-Daniel, kierującymi schroniskiem PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Organizowane są tam spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczory poezji górskiej, koncerty gitarowe, pokazy filmów o górach, spotkania z cyklu "Tajemnice Doliny Kościeliskiej" i inne atrakcyjne wydarzenia. W ostatnim czasie została tam otwarta, pod honorowym patronatem Muzeum, Izba Lorii.


Jest to niewielkie pomieszczenie, pokazujące dzieje schroniska SN PTT im. Władysława Strzeleckiego na Pysznej. Pysznej, która jest obecnie rezerwatem, niedostępnym dla zwykłych turystów. Tym bardziej zapraszamy, by podczas pobytu w schronisku PTTK na Hali Ornak, zapoznać się z jej historią.
 
W niewielkim pomieszczeniu utrzymany został klimat lat międzywojennych i turystyki tamtego okresu.  Zgromadzone zostały tutaj: drewniane narty sprzed ponad 100 lat, kijki z tamtego okresu, czekan, archiwalne fotografie pokazujące dzieje schroniska na Pysznej, wydruk księgi pamiątkowej z lat 1934-36, rakiety śnieżne i inny sprzęt turystyczny. Swoistego klimatu dodaje lampa naftowa. Autorką pomysłu powstania Izby jest Anna Gąsienica-Daniel, a opiekunem Izby ze strony Muzeum Tatrzańskiego jest Wojciech Szatkowski. W dniu otwarcia Izby Lorii odbył się klimatyczny wieczór wspomniej o Pysznej i jej ludziach, grał na gitarze Jakub Bachleda-Szeliga, a o dziejach Pysznej opowiadał Wojciech Szatkowski. Izba jest dostępna dla turystów, klucze można otrzymać w bufecie. Można tutaj usiąść w wygodnym fotelu i poczytać o Pysznej - serdecznie zapraszamy. A dlaczego Izba Lorii? Takiej samej nazwy izba funkcjonowała w legendarnym schronisku na Pysznej. A swoją drogą zapraszamy do lektury wspaniałej ksiżki o Pysznej i ludziach gór z tamtego okresu "W stronę Pysznej", autorstwa Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.