PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Zakopane-Tatry Zachodnie

Góry

Jubileusz 125. lecia Muzeum Tatrzańskiego

Poniedziałek, 22 września 2014 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wycieczka bez programu prawie na GrzesiuJubileusz 125. lecia Muzeum Tatrzańskiego mamy już za sobą. Muzeum Tatrzańskie „skarbnica Tatr”, obchodziło swoje urodziny w tym roku szczególnie uroczyście. W piątek odbył się raut muzealny w Dworcu Tatrzańskim, a dzień później „wycieczka bez programu” ze Zwierówki Doliną Łataną na Grzesia z zejściem do Doliny Chochołowskiej. W naszym serwisie tekst i fotorelacja z jubileuszu.


Jubileusz rozpoczął się 18 września od „Podtatrzańskiego Popołudnia Muzealnego”, czyli bezpłatnego zwiedzanie naszych zakopiańskich czterech muzeów i trzech galerii sztuki. Nasi najlepsi przewodnicy oprowadzili grupy turystów w zakopiańskich filiach. 19 września o godzinie 20:00 rozpoczął się „Raut Muzealny i taneczne afterparty”, czyli jubileuszowa feta w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Gości i pracowników muzeum powitała Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak. Wieczór uświetniły zabawne anegdoty i ciekawe historie o Muzeum Tatrzańskim – od jego powstania aż po czasy współczesne. W opowieści nie zabrakło ludzi związanych ze „skarbnicą Tatr”, takich jak: Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski Sabała, Adolf Scholtze, Maria i Bronisław Dembowscy, Juliusz Zborowski, „Witkacy” i innych. Było też sporo odniesień do obecnej działalności Muzeum. Spotkanie poprowadzili: Olga Rąpała i Wojciech Szatkowski. Atrakcją był koncert gitarowy Jakuba Bachledy-Szeligi. Następnie odbyła się wspólna kolacja zaproszonych gości i pracowników Muzeum Tatrzańskiego oraz wspólne świętowanie jubileuszu i tańce.

20 września z Zakopanego ruszyła „wycieczka bez programu”, czyli współczesna interpretacja dziewiętnastowiecznych wypraw dra Tytusa Chałubińskiego z Sabałą i góralami w Tatry. Ta niezwykła wyprawa w Tatry Zachodnie nie mogła się odbyć bez duchowej obecności Walerego Eljasza i Stanisława Witkiewicza, a bez góralskiej muzyki tym bardziej. Z Doliny Łatanej zdobyliśmy długim i dość stromym podejściem szczyt Grzesia (1663 m). Muzyka przygrywała podczas licznych odpoczynków, a wszyscy uczestnicy w dobrej formie  i zadowoleni poradzili sobie z trasą. Pogoda sprzyjała uczestnikom wycieczki. Finał nastąpił w schronisku w Dolinie Chochołowskiej, gdzie na strudzonych turystów będzie czekał pyszny obiad przy świecach i spektakl „Alpejska szafka”. Wspaniale wybrzmiały pieśni chóru z Głubczyc w opolskiem. Potem wieczorową porą zeszliśmy na Polanę Huciska i autokarem powróciliśmy wszyscy w doskonałych humorach do Zakopanego. Ci, którzy nie byli z nami niech żałują. Mam też nadzieję, że za rok powtórzymy tę wycieczkę.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.