PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Galeria

Piękno uśmiechu. Portrety

Środa, 16 listopada 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoPrezentujemy portrety artystów występujących w czasie 43. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wykonane przez fotografika Jerzego Z. Kosiuczenko.


Autor fotografii przedstawia je w ramach festiwalowych wspomnień.

Fotografie wykonywane były zawsze za zgodą osoby portretowanej. Przedstawiony zbiór liczy ok.300 plików zdjęciowych osób pochodzących z 11 krajów.

BUŁGARIA. Zespół Pieśni i Tańca przy Narodowej Szkole Sztuki Ludowej FILIP KUTEV reprezentuje region w masywie Stara Płanina, w którym kultywuje się stare tradycje pasterskie. Muzycy używają tradycyjnych instrumentów jak gadułka, kawał ( flet ), gajda( dudy ), tatan ( rodzaj bębna ).W Zakopanem Zespół zaprezentował m.in. bułgarskie tradycje kolędnicze.

HISZPANIA. Stowarzyszenie COROS Y DANZAS DE GRANADA powstało w Andaluzji z siedzibą w Grenadzie. W programie występów w Zakopanem były muzyka i taniec przy dźwiękach gitar wywodzące się z cygańskiego rytuału. Zespół cechuje żywiołowość andaluzyjskich cyganów, wśród których narodziło się flamenco.

MACEDONIA. Zespół KUD NIKOLA JONKOW VAPCAROV prezentuje macedoński folklor muzyczny oraz macedońskie tańce i obyczaje. W Zakopanem zespół pochodzący z górskiego regionu Skopie, występujący w oryginalnych strojach, liczących ponad sto lat przedstawił tańce kobiet i tańce mężczyzn oraz wspólne tańce.

POLSKA. Zespół PIEŚNI I TAŃCA im. Józefa Szczotki WIERCHY. W repertuarze ma tańce, pieśni i muzykę górali żywieckich, i układy taneczne z regionu krakowskiego. W Zakopanem zespół górali z Milówki wystąpił z programem Wesele w mieście Żywcu oraz zaprezentował tańce górali żywieckich koło, obyrtka, siustany, koń i hajduk.

RUMUNIA. Zespół CUNUNA CHIOARULUI  pochodzi ze wsi Satulung po łożonej w Dolinie Chioar w północnej części Siedmiogrodu, w okręgu Maramuresz. Zespół prezentuje folklor muzyczny i zwyczaje pochodzące z tej części kraju. W Zakopanem Zespół zaprezentował ceremonię Wstąpienia do wojska.

SŁOWACJA. Zespół Tańca Ludowego GYMNIK z Bratysławy posiada repertuar tworzony na bazie tradycji folklorystycznych z różnych regionów Słowacji. W Zakopanem Zespół zaprezentował region Kysuce znajdujący się przy granicy z Polską wykonując m.in. Janosicka na cześć właśnie Janosika.

UKRAINA. W Zakopanem poza konkursem wystąpił młodzieżowy Zespół Taneczny ze Stryja wykonując tańce ludowe z towarzyszeniem muzyki mechanicznej.

SZWECJA. Zespół Tańca Ludowego Kedjan. Zespół założony został w Sztokholmie. Wykonuje on repertuar złożony z pieśni świeckich i religijnych do których inspiracje czerpie z muzyki skrzypcowej. Jednym z regionów, do którego dziedzictwa folklorystycznego zespół nawiązuje jest górzysta Dalekalria. W Zakopanem zespół zaprezentował program nawiązujący do tradycji świętowania braku zachodów Słońca na północy Szwecji.

TURCJA. Zespół Tańca Ludowego Fomget. Zespół Turecki powstał w Ankarze i promuje tradycyjny folklor z całego kraju. W Zakopanem zespół zaprezentował tradycje folklorystyczne górzystego regionu Trabzonu, Antalii, Gaziantepu oraz Ankary. Przedstawiono taniec Horon przypominający rosyjskie tańce kozackie. Ankarę reprezentował taniec Misket związany z tradycja militarna Anatolii.

WĘGRY. Grupa Taneczna IPOLY. Grupa reprezentuje prowincję Nograd przy granicy węgiersko – słowackiej. Muzycy grają na skrzypcach, altówkach, kontrabasie oraz na dulcimerze ( cymbały górskie - instrument szarpany ). Zespół wykonał w Zakopanem tańce z Transylwanii oraz z regionu Szatmar.W czasie tańca dziewczęta noszą na głowach karafki z winem.

WŁOCHY. Grupa PASIAN DI PRATO. Repertuar grupy obejmuje tradycje folklorystyczne regionu Friuli ( Wenecja Julijska ) zamieszkałego przez friulska i słoweńska mniejszość etniczną. Zakopiański program składał się z m.in. z  pieśni Vinca,  żywiołowego tańca ukazującego kulturową łączność tej części Włoch i Austrii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.