PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Marzec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Gdzie na "wyrypę..." przewodnik skiturowy już jest!

Niedziela, 7 marca 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

Gdzie na "wyrypę..." przewodnik skiturowy już jest!Mamy początek marca. Dla narciarza wysokogórskiego rozpoczyna się najciekawszy okres dla realizacji jego idei. Niejedną wyprawę już zaliczył podczas krótkiego, często mroźnego i pochmurnego zimowego dnia. Nabrał krzepy i udoskonalił swoje narciarskie umiejętności. Jest u szczytu formy. Dzień staje się dłuższy i coraz częściej bezchmurny, słoneczny. Sytuacja śniegowa stabilizuje się. W takich okolicznościach myśl narciarza zwraca się ku najtrudniejszym wyzwaniom - wielogodzinnym, morderczym podejściom, długim spacerom po zalanych słońcem graniach, wobec grozy i majestatu Tatr a przede wszystkim ku karkołomnym zjazdom po wiosennych śniegach. Słowem - czas na "wyrypę", ale gdzie? As narciarstwa skiturowego od jesieni ma plan i wie jak wybrać bezpieczną trasę.


Entuzjasta, czy też osoba mało wprawiona w narciarskie wędrówki planuje, wyszukuje, rozważa, popada w niepewność zastanawia się... Owe przygotowania "merytoryczne" często stanowią najbardziej uciążliwą i czasochłonną część wyprawy. To już przeszłość. W dniu 6 marca 2010 roku w zakopiańskiej willi "Koliba " miał promocję przewodnik skiturowy autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. Tak jak w latach trzydziestych XX wieku Józef Oppenheim, pisząc "Szlaki narciarskie Tatr Polskich" wyciągnął do narciarzy pomocną dłoń, tak w czasach nam współczesnych uczynił to pan Wojciech publikacją, pt.: "Tatry. Przewodnik skiturowy". Publikacja zawiera szereg porad praktycznych i sprzętowych oraz objaśnia pojęcia zasadnicze dla turystyki zimowej. Opisane jest pojęcie stromizny i klasyfikacja lawin śnieżnych oraz zasady postępowania w razie ich zejścia.

Przede wszystkim przewodniki opisuje ponad 100 tras! Każda z nich posiada swoją metryczkę opisującą podejście i rzecz jasna zjazd. Opisy są wzorowe. Szczegółowe, opatrzone dodatkowymi informacjami mają zwrócić uwagę turysty na bezpieczeństwo ale i ochronę przyrody. Na licznych fotografiach autor narysował "drżącą ręką " - jak stwierdził podczas promocji, w obecności Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Pawła Skawińskiego - czerwone linie będące propozycją trasy... Wojciech Szatkowski ma świadomość, że narciarstwo ekstremalne jest formą wkradania się w świat tatrzańskiej przyrody. Skitouring jest faktem i wydanie przewodnika należałoby interpretować jako próbę nadania właściwego kierunku w rozwoju kultury uprawiania narciarskiej turystyki górskiej w Tatrach. Od strony technicznej publikacja robi solidne wrażenie. Papier mocny. Całość posiada formę kołonotatnika. Posłuży na niejednej wyprawie.

Tak więc mamy początek marca, najwyższy czas na "wyrypę". Planujmy ją rozważnie, z książką "Tatry. Przewodnik skiturowy" Wojciecha Szatkowskiego.


Organizatorzy spotkania: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, Wydawnictwo „Góry”.

Sponsorzy poczęstunku:
Restauracja „Miejsce Dobrego Nastroju” ul. Kasprusie 4 F, Państwo Joanna i Andrzej Paczyńscy i Cukiernia „Samanta” Pani Maria Rzankowska

Patronat medialny:
Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl red. Maciej Stasiński i Anna Karpiel-Semberecka
„Dziennik Polski” red. Bożena Gąsienica

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.