PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Spotkanie seniorów na Kondratowej

Wtorek, 29 czerwca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

fot. Wojciech SzatkowskiW schronisku na Hali Kondratowej odbyło się spotkanie narciarzy, przewodników i ludzi Kasprowego. Organizatorami spotkania byli: Rafał Sonik i Marek Gajewski, a w schronisku wszystkich gościła Iwona Haniaczyk.


W schronisku PTTK na Hali Kondratowej odbyło się kolejne spotkanie „Ludzi Kasprowego”: byłych zawodników, kolejarzy pracujących na kolei górskiej na Kasprowy Wierch, przewodników górskich i sympatyków tej „świętej góry polskiego narciarstwa”. Obecnych było ok. 40 osób. Zebranych przywitali organizatorzy spotkania: Rafał Sonik i Marek Gajewski. Dla Rafała Sonika i Marka Gajewskiego spotkania i msze św. na Kasprowym, spotkania seniorów na Kondratowej stały się wielkim wyzwaniem, by dokumentować tych, którzy tak dużo zrobili dla Zakopanego, polskiego narciarstwa i kolei w Tatrach, która jest miejscem, gdzie się wszyscy chętnie spotykają. Już od czterech lat dzięki Sonikowi i Gajewskiemu spotykamy się na Kasprowym, wspominamy dawnych mistrzów nart, którzy odeszli do „krainy wiecznych firnów” i towarzyszy temu naprawdę wspaniała atmosfera. Myślę, że tego typu działalność zasługuje na najwyższe uznanie. Podczas spotkania odbyła się prezentacja fragmentów filmu o Janie Gąsienicy-Ciaptaku, trzykrotnym olimpijczyku (1948, 1952, 1956), 28-krotnym mistrzu Polski w narciarstwie alpejskim, który przygotowuje Leszek Salanowski i Studio „Pana Sonika”. Niezwykłe zainteresowanie wzbudził film poświęcony niedawno zmarłemu dr Wincentemu Galicy – kurierze tatrzańskim, więźniu katowni Zakopanego w „Palace”, który opowiadał o przerzutach kurierskich na trasie Zakopane – Budapeszt i z powrotem, o katowaniu zakopiańczyków w „Palace”. Film ten jest fragmentem obszernego wywiadu, nagranego przed 4 laty. Trzecią prezentacją był film poświęcony znanemu kolekcjonerowi sprzętu narciarskiego z Podhala, poecie Mieczysławowi Królowi-Łęgowskiemu. Film został zrealizowany w formie wywiadu, którego z Mieczysławem dokonała znana nasza aktorka Anna Dymna. Mieczysław Król-Łęgowski opowiada w nim o wszystkich swoich licznych pasjach, o narciarstwie – tj. o swojej unikalnej kolekcji drewnianych nart, a także o swojej chorobie, z którą walczy od lat. Film został nagrodzony gromkimi brawami. Po części oficjalnej był czas na wspomnienia dawnej kolejki, „babci” jak o niej mówi Rafał Sonik. Spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin, bo Kondratowa to magiczne miejsce, dla wszystkich ludzi Kasprowego i tak już pewnie zostanie...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.