PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Z miłości do gór - Wolontariat dla Tatr

Środa, 28 lipca 2010 r.
Autor: Wiesław Warzyński

fot. Wiesław WarzyńskiZ miłości do gór - pod tym hasłem wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęli czwarty już rok z kolei akces do letniej akcji "Wolontariat 2010". Przyjętych zostało 130 osób, w czerwcu pracowało 36 osób, w lipcu zgłosiło się 45 chętnych. Sierpień i wrzesień to kolejne miesiące i terminy, w których wolontariusze ochoczo zgłoszą się do zadań. Rekrutacja na sezon letni została zatem zakończona.


Przeważają osoby z takich miejscowości jak: Łódź, Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, ale są i z najdalszych krańców Polski.

Główna Baza noclegowa (i nie tylko) znajduje się w Ośrodku ‘Storczyk’ w Kirach. Wolontariusze kierowani są również do Leśniczówki Morskie Oko ‘Wanta’ i ‘Gawra’ na Halę Gąsienicową.

Zadania jakich się podejmują wolontariusze w kooperacji z leśniczymi i pod ich nadzorem wykonywane są w obwodach ochronnych: Morskie Oko, Łysa Polana, Gąsienicowa, Kuźnice, Strążyska, Kościeliska.

Obejmują najogólniej rzecz biorąc:

 • prace z zakresu ochrony lasów
 • sprzątanie śmieci
 • monitoring ruchu turystycznego
 • różne prace fizyczne
 • prace biurowe w Dyrekcji TPN i pomoc w Bibliotece Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego przy ul. Chałubińskiego 42a.

Zainteresowanie tegorocznym wolontariatem jest olbrzymie, przyjeżdżają też studenci na praktyki wakacyjne z wyższych uczelni (po wcześniejszym uzgodnieniu wszystkich z tym związanych procedur).

Oddzielna wzmianka należna jest dla działań wolontariuszy w Zespole dworsko – parkowym w Kuźnicach, którzy pracują tam przy udostępnianiu ekspozycji muzealnych w Spichlerzu i Wozowni.

W pierwszej połowie XIX w. Kuźnice były ośrodkiem życia kulturalnego Zakopanego. Od lat 30 do 70 XIX w. mieściła się tam siedziba zarządu zakładów metalowych, od 1829 r. do 1951 r. Szkoła Domowej Pracy Kobiet generałowej Jadwigi Zamoyskiej – dziś siedziba Dyrekcji TPN.

Kolekcja fauny tatrzańskiej Antoniego Kocyana jest eksponowana w Wozowni, wystawa ‘Zamoyscy i ich dzieło’ w budynku Spichlerza, na fundamentach dawnego dworu Homolacsów – wystawa plenerowa ‘Przemiany Kuźnic Zakopiańskich’.

Tatrzański Park Narodowy realizuje bowiem projekt, którego celem jest uwrażliwienie i rozpowszechnianie wiedzy na temat walorów przyrodniczych Tatr, historii turystyki, wskazanie na historyczne dziedzictwo od najstarszych czasów po teraźniejszość, czego przykładem są obecnie eksponowane wystawy i zapowiedzi prezentacji kolejnych.

Tatry bowiem, niezwykłym pięknem przyrody, bogatym folklorem, specyficznym klimatem, świeżym górskim powietrzem dodają sił i niezmiennie wabią turystów, sportowców i artystów.

Dzięki uprzejmości serwisu watra.pl mam możliwość dołączyć również fotoreportaż z przebiegu Akcji Wolontariatu na przestrzeni czerwca i lipca.

Na zdjęciach zobaczymy obrazy z działań wolontariuszy, miejsca ich pracy w terenie i obiektach Parku. Obrazki ze szkoleń, wizytacje zakwaterowań i … nowość w tegorocznym wolontariacie – patrole i działania edukacyjne w Dolinie Kościeliskiej, Morskim Oku i Kuźnicach.

Do Patroli zostali przydzieleni wolontariusze po testach kwalifikacyjnych, które w sposób oczywisty zakwalifikowani musieli napisać z wynikiem pozytywnym. Seria szkoleń pod tym kątem odbyła się na wiosnę br.

Nietrudno będzie zauważyć obrazki mediów na kadrach, współpracujący z serwisem tpn.pl P. Bartek Solik już nieraz prezentował pliki mp3 na stronie TPN z przebiegu wolontariatu i robi to nadal, ale o tym poniżej.

10 lipca Radio Kraków realizowało live audycję z Kuźnic, do której zaproszeni zostali również wolontariusze akurat pracujący w Kuźnicach.

W czerwcu mieliśmy wolontariusza egzotycznego, bo z Angoli (Afryka), studenta Uniwersytetu Łódzkiego – kierunek: turystyka i rekreacja. Przyjechał w ramach praktyki studenckiej, pracował od 23/05 – 11/06 w Wozowni, Bibliotece i O.O. Kościeliska. Ma lat 25 i nazywa się Diogenes C. Dias.

Od 26/07 na stronie TPN/Facebook’u i youtube.com jest prezentowany Fotokast z jego udziałem pt. ‘Wolontariusz Diego’, autorstwa Bartka Solika, muzyka: Krzysztof TrebuniaTutka. Zapowiadany jest też kolejny student z zagranicy, z Krymu na Ukrainie.

Zobaczycie też w prezentacji reportażu kadry przyrodnicze i inne, symbolizujące folklor i Skalne Podhale.

Uśmiech, radość i zadowolenie cechują niewątpliwie każdego z przybyłych wolontariuszy do służby w Parku.

Z ramienia TPN, umiejętnie i sprawnie kieruje poczynaniami wolontariuszy i samą Akcją – Koordynator P. Jan Krzeptowski Sabała.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, na zdjęciu ostatnim autor fotoreportażu.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
  35 zł
 • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł
 • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
  300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.