PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Finisaż „Sezonu włoskiego” w Zakopanem...

Środa, 27 października 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wznieśliśmy toast za sukces „Sezonu włoskiego”, fot. Andrzej Samardak„Sezon włoski w Zakopanem”, czyli wystawy Museo Nazionale della Montagna z Turynu w Muzeum Tatrzańskim, dobiegają końca. Muzeum Tatrzańskie zorganizowało w sobotę 23 października 2010 r. zakończenie „Sezonu”, które odbyło się w Galerii Sztuki na Kozińcu. W tym udanym wieczorze wzięło udział ponad 70 osób.


Wieczór rozpoczął się od poczęstunku w stylu włoskim. Raczyliśmy się doskonałymi włoskimi winami i zakąskami przygotowanymi przez "Italiano in Zakopane Domowa Kuchnia Włoska" w Karpęcinach/Bukowinie Tatrzańskiej oraz Bed & Breakfast "Villa Toscana" w Murzasichlu. Następnie rozpoczęło się oprowadzanie po wystawie "Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych" przez Wojciecha Szatkowskiego, który nie tylko opowiedział o wystawie, ale również o wątkach himalajskich z nią związanych. Wątkiem głównym była „Naga Góra” - Nanga Parbat i zdobycie tego trudnego szczytu himalajskiego przez znanego austriackiego alpinistę – Hermana Buhla, który po ponad 14 godzinnej samotnej wspinaczce osiągnął szczyt ok. godziny 19 w dniu 3 lipca 1953 r. Potem odbyła się projekcja filmu NANGA PARBAT, 1953, w reżyserii Hansa Ertla, ze zbiorów Muzeum turyńskiego. Film zrealizowany został podczas austriacko-niemieckiej wyprawy himalajskiej, której celem było zdobycie „Nagiej Góry” – Nanga Parbat (8126 m) w Himalajach Zachodnich. Alpiniści krok po kroku próbują osiągnąć trudny szczyt, co udaje się tylko austriackiemu alpiniście Hermanowi Buhlowi. Jego samotna walka ze zmęczeniem, wysokością, zimnem jest jednym z głównych motywów filmu. Zdobywa szczyt po długiej wspinaczce korzystając ze środka pobudzającego (pervityny). Na zakończenie wieczoru zostały zaprezentowane filmy nagrodzone na Spotkaniach z Filmem Górskim 2010 w Zakopanem:

- PONAD SZCZYTAMI, Francja 2008, reż. Rémy Tézier

Przyprawiające o zawroty głowy ujęcie ukazujące granitowe ściany od góry do dołu, czy też zbliżenia dłoni wyczuwającej pęknięcie w skale i szukającej pewnego chwytu doskonale oddają ogromną pasję dla gór, a wspaniałe widoki prawdziwie cieszą oko. Z piękną górską scenerią w tle, film porusza ważkie tematy pasji, rodziny, przyjaźni i miłości. Catherine Destivelle jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych osobowości alpinizmu naszych czasów we Francji i na świecie.

- NYARMA, Rosja 2008, reż. Edgar Bartenev

Film opowiada o codziennym życiu hodowców reniferów na podbiegunowym obszarze Uralu w Rosji. Głównym bohaterem jest 17-letni Gosha, który pomimo swojego młodego wieku zarządza dosyć dużą hodowlą. Historia ukazuje portret człowieka i jego przeznaczenie.

- ŚNIEŻNY PUSTELNIK, Norwegia 2010, reż. Fridtjof Kjæreng

Wysoko w norweskich górach przez dwadzieścia lat mieszkał Śnieżny Pustelnik. Miał własne zasady moralne i niezwykłe poczucie humoru. Nie dbał o sprawy materialne, sam lecz nie samotny, czerpał siłę z otaczającej go przyrody, uciekając od pośpiechu i powierzchowności zachodniego świata.

Spotkanie zakończyło się ok. 22.40. Współorganizatorem spotkania były Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.

Patronat medialny Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl i „Dziennik Polski”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.